Дома Тагови колачиња

Таг: колачиња

Едноставно и супер лесно кремаво колаче: СУЛТАНИЈА, додека трепнеш – готово...

Потребни состојки: 500 мл млеко 6 големи лажици брашно 6 големи лажици шеќер 4 големи лажици густин 4 големи лажици шеќер во прав 1 ванила шеќер кора од портокал кокос за валкање Постапка: Измешајте...

Домашни вкусни колачиња кои се исти како од слаткарница

Фото и рецепт: Зорка Јанчева Се прави едноставна кора, се сече и се филува, а потоа се валка во мелени и сечкани јаткасти плодови. Пробајте,...

Колачиња со крем – толку се добри што веднаш се јадат...

Потребни состојки: 100 г путер на собна темпеартура 100 г шеќер 2 јајца 1 лажичка екстракт од ванила ½ лимон рендана кора 250 г брашно 5 г прашок за печиво 100 г...

Неодоливи колачиња, готови за неколку минути

Потребни состојки: 200 г брашно 100 г пченичен гриз 50 г густин 160 г путер 60 г шеќер во прав 3 лажици масло 1 прстофат сол 1 портокал – рендана кора, малку...

КОКОСОВ ОРЕВ: вкусен и декоративен на сите им се допаѓа

Прекрасни големи топчиња полнети со суви смокви и ореви, со вкус на „рафаело“. Ова е еден преубав рецепт за претстојните празници кои многу убаво...

Посни ванилици: сите ги сакаат бидејќи се меки и се топат...

Многу вкусни ситни колачи кои се топат во уста. Омилените... Потребни состојки: 500 г маргарин (или 250 г маргарин и 250 мл масло) 250 г шеќер во...

Едноставен колач кој сите го сакаат, го снемува додека трепнеш!

Потребни состојки: 140 г шеќер 140 г маргарин 140 г мелени бадеми 700 г брашно 4 белки Жолт прелив: 4 жолчки 140 г шеќер во прав 1 ванилин шеќер Крем: 100 мл млеко 700 г шеќер 700...

ЛЕДЕНИ КОЦКИ – совршени за секоја пригода

Уште еден колач кој лесно се приготвува, а гарантира уживање. Станува збор за колач од фина, сочна чоколадна кора, со вкусен бел млечен крем прекриен со...

ЧУДО ОД ДВЕ ЈАЈЦА: многу едноставно и нема шанси да не...

Приготвувањето е едноставно и не може да не ви успее. Навистина колачот е многу вкусен, не е скап а излегува многу. Потребни состојки: 2 јајца 350 г...

Најмеките ВАНИЛИЦИ – рецепт кој вреди да го запишете

Потребни состојки: 200 г шеќер во прав 1 мешунка ванила исечкана на парчиња 300 г маст 250 г кристал шеќер 1 јајце 2 жолчки 1 исцеден лимон – сок 1 лажичка фино...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"