Потребни состојки:

100 г путер на собна темпеартура

100 г шеќер

2 јајца

1 лажичка екстракт од ванила

½ лимон рендана кора

250 г брашно

5 г прашок за печиво

100 г сечкано чоколадо

За фил:

Нутела по потреба или некој друг крем

Постапка:

Путерот на собна температура изматете го пенасто, додадете шеќер па матете додека да се стопи шеќерот. Додадете јајца, екстракт и кора од лимон, па матете да се соедини. Брашното помешајте го со прашокот за печиво и половина ставете во смесата со јајца, па промешајте. Додадете парчиња чоколадо и остатокот од брашното, па измесете во еднолична смеса.

Рацете малку набрашнете ги, одвојувајте парчиња од тестото и истенчувајте ги во круг.

Филот ставајте го во средината од кругот, па соберете ги краевите и притиснете за да не истекува филот при печење.

Редете ги во плех обложен со хартија, па печете на 180 степени, 12-15 минути да останат светли.

coolinarika.com