Дома Тагови колачиња

Таг: колачиња

Најмеките ВАНИЛИЦИ – рецепт кој вреди да го запишете

Потребни состојки: 200 г шеќер во прав 1 мешунка ванила исечкана на парчиња 300 г маст 250 г кристал шеќер 1 јајце 2 жолчки 1 исцеден лимон – сок 1 лажичка фино...

Сусамки – милина за душата и здрави за телото

Фото и рецепт: Елена Ангелевска Потребни состојки: 1 путер/маргарин 1 чаша (за млеко) шеќер 2 јајца 1 жолчка 1/2 чаша ладно млеко 1/2 чаша масло 1 прашок за печиво Брашно по потреба Постапка: Путерот се...

Домашни ТВИКС кекси – еднаш пробајте ги – ќе ги сакате...

Потребни состојки: 300 г меко брашно 250 г путер/маргарин 100 г шеќер во прав 1 кеса карамел бонбони 3-4 лажици слатка павлака 250 г чоколадо по избор Постапка: Од наведените состојки (брашно,...

Вкусни и здрави крцкави сусамки

Овие сусамки се многу вкусни. За сите љубители на сусамот, овие колачиња се просто неверојатни – крцкави и ароматични, речиси со сигурност може да...

Колачиња од лиснато тесто: Волшебно утро – се топат во уста!

Потребни состојки:  500 г лиснато тесто 1 литар млеко 10 јајца 4 ванилин шеќер 120 г брашно 200 г шеќер 500 мл  слатка павлака (хопла) Постапка: Одвојте ги белките од жолчките. Белките изматете ги...

УБАВИ ЕЖИЊА СО ШЕРБЕТ

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 4 јајца 4 мали шолјички млеко 4 мали шолјички масло 4 мали шолјички гриз 1 свеж квасец 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 2 лажици...

Најубавото ШЕЌЕРПАРЕ што некогаш сте го пробале

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 2 јајца ½ чаша од 250 мл шеќер 125 г путер/маргарин ½ чаша гриз 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 2 чаши брашно Постапка: Шеќерот и...