Дома Тагови грозје

Таг: грозје

ЛИСТ ОД ВИНОВА ЛОЗА: Еден од најсилните природни лекови, еве како...

Листот од винова лоза има многу витамини, а во поголема количина се издвојуваат: Ц, Е, А, К и Б6, како и ниацин, железо, влакна,...

Сок од грозје кој освен што е вкусен, го јакне имунитетот...

Фото и рецепт: Маријана Кузмановиќ Сокот од грозје зазема посебно место во секој дом поради својот вкус, но и хранливост, како и лековитост, а во...

Слатко од грозје – превкусно (кило на кило)

Нема кој не ужива во него. Потребни состојки: 1 кг бело грозје без семки 1 кг шеќер 1 поголем лимон 1 стапче ванила Постапка: Сварете го сирпот од шеќер кој треба...

Слатко од тиква, грозје и ореви

Фото и рецепт: Наташа Илиевска Потребни состојки: 7 кг исчистена тиква 3 кг грозје 10 кг шеќер 10 литри вода Постапка: Тиквите исчистени се сечкаат на коцки, се ставаат во винобран...

Грозје во тегла – се отвора точно на Нова година за...

Рецептот е стар и обично се користи за подготовка на ликер на грозје. Но, постои верување кај народот дека вака приготвеното грозје има магична...

Јаболките и праските на врвот: Кои намирници се најмногу, а кои...

Секоја година светската организација која работи под името Environmental Working Group (EWG) објавува список на овошје и зеленчук кои во себе содржат најмногу и...

Ја миела косата со ракија 2 пати неделно – кога ќе...

Ракијата ја поттикнува циркулацијата, а во исто време може да ви помогне и кога е убавината во прашање. Нашите баби два пати во неделата...

Пивски кифлички – ПОСНО

Потребни состојки: 200 мл пиво 200 мл масло 100 г гриз 500 г брашно 1 кесичка прашок за пециво Фил: 100 г суво грозје 100 г мелени ореви 2 лажици рум Шербет: 650 г шеќер 1...

За да го избегнете ракот – направете го овој рецепт

Викторија Семјонова е експерт од областа на природното лекување. Со светот го подели својот рецепт за радикално чистење на цревата. ​ За овој рецепт ќе ви...

Мојата мајка имаше замастен црн дроб, со напиток кој го најдов...

Се викам Соња и би сакала со вас да го споделам нашето искуство. Пред еден месец на мојата мајка и дијагностицираа замастен црн дроб. Најпрво, при...