Дома Тагови гриз

Таг: гриз

Без вага и миксер, само промешајте и ставете да се пече:...

Ако барате рецепт по кој едноставно само ќе промешате и ќе добиете вкусен колач – тогаш ова е тоа! Потребни состојки: 1 јајце 1 шолјичка шеќер 1 шолјичка...

ГРИЗ КОЦКИ сите ги сакаат зошто се подобри од ледените коцки

Дознајте зошто се подобри од ледените коцки! Потребни состојки: 7 белки, 5 жолчки, 10 лажици шеќер, 1 ванилин шеќер, 1 прашок за печиво, 3 лажици какао, 4 лажици брашно, 6 лажици млака вода За...

Кнедли од гриз за супа – меки како душа, најдобриот рецепт

Дома многу ми ги сакаат, едноставно се приготвуваат и не се распаѓаат. Не ви е потребна вага за мерење. Потребни состојки: 1 јајце 4 супени лажици масло 8...

Волшебен колач од јаболка – најдобриот што сум го пробала!

Потребни состојки: 1 чаша гриз 1 чаша остро брашно 1 чаша шеќер 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер Јаболка по потреба и желба Цимет по желба Путер/маргарин по потреба Постапка: Предложените количини овде...

Мокра пита со јаболка, освежително слатко задоволство – лек за душата!

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ Потребни состојки: 500 г кори 1 кг и 500 г јаболка 3 лажици шеќер 3 лажици гриз 3 лажици презла 3 лажици мелени ореви 1 пакетче цимет 100...

Пита со тиквички, гриз и јогурт (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Потребни состојки: 500 г тенки кори за пита 600 г тиквички 1 помала главица кромид 2 јајца 250 мл јогурт 100 г гриз +- ...

Едноставен, евтин и брз колач од гриз и кокос

Кремаст колач кој се топи во уста! Потребни состојки за фил: 1 литар млеко, 7 лажици шеќер, 2 ванилин шеќер, 7 лажици гриз и 200 г кокос. Потребни состојки за...

Kолач со јаболко: Вкусен, а се прави од најевтини состојки

Неодолив вкус, се прави за миг, а секогаш ќе барате парче повеќе! Потребни состојки: 4 јајца 100 гр ореви 100 гр гриз 50 мл масло 100 гр шеќер 2 јаболка 1 ванилин...

Неодолив и брз колач кој не се пече! Одличен за ненајавени...

Рецепт: Kuhinja Sabi Потребни состојки: 1 литар млеко 9 лажици гриз 10 лажици шеќер 2 лажици какао 1 мала лажичка пудинг од ванила или арома ванила 30 г путер/маргарин 8 парчиња “пишкоти” кекси За...

Мухалебија: Традиционален турски рецепт за слатка која е готова за 10...

Мухалебија е традиционален турски десерт кој е прогласен за еден од најубавите слатки на светот. Се прави лесно и брзо, но никого не го...