Дома Тагови гриз

Таг: гриз

Брз КОЛАЧ со ГРИЗ: вкусен и едноставен

Многу вкусно и сочно, сигурна сум дека ќе ви се допадне. Потребни состојки: 4 листови кори за пита 1 литар млеко 200 мл масло Парче путер 375 г пченичен гриз 4...

МУХАЛЕБИЈА: се прави за 10 минути – вкусно кремасто уживање од...

Мухалебија е традиционален турски десерт кој е прогласен за еден од најубавите слатки во светот. Се приготвува лесно и брзо и никого не го остава...

ГРИЗ КОЦКИ – се мери на чаша

Потребни состојки: Чаша од 200 мл 4 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша масло 1 чаша млеко 1 чаша мелени ореви 1 чаша брашно 250 г гриз 1 прашок за печиво За сируп: 500 г...

Без вага и миксер, само промешајте и ставете да се пече:...

Ако барате рецепт по кој едноставно само ќе промешате и ќе добиете вкусен колач – тогаш ова е тоа! Потребни состојки: 1 јајце 1 шолјичка шеќер 1 шолјичка...

ГРИЗ КОЦКИ сите ги сакаат зошто се подобри од ледените коцки

Дознајте зошто се подобри од ледените коцки! Потребни состојки: 7 белки 5 жолчки 10 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 3 лажици какао 4 лажици брашно 6 лажици млака вода За...

Кнедли од гриз за супа – меки како душа, најдобриот рецепт

Дома многу ми ги сакаат, едноставно се приготвуваат и не се распаѓаат. Не ви е потребна вага за мерење. Потребни состојки: 1 јајце 4 супени лажици масло 8...

Волшебен колач од јаболка – најдобриот што сум го пробала!

Потребни состојки: 1 чаша гриз 1 чаша остро брашно 1 чаша шеќер 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер Јаболка по потреба и желба Цимет по желба Путер/маргарин по потреба Постапка: Предложените количини овде...

Мокра пита со јаболка, освежително слатко задоволство – лек за душата!

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ Потребни состојки: 500 г кори 1 кг и 500 г јаболка 3 лажици шеќер 3 лажици гриз 3 лажици презла 3 лажици мелени ореви 1 пакетче цимет 100...

Пита со тиквички, гриз и јогурт (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Потребни состојки: 500 г тенки кори за пита 600 г тиквички 1 помала главица кромид 2 јајца 250 мл јогурт 100 г гриз +- ...

Едноставен, евтин и брз колач од гриз и кокос

Кремаст колач кој се топи во уста! Потребни состојки за фил: 1 литар млеко 7 лажици шеќер 2 ванилин шеќер 7 лажици гриз 200 г кокос Потребни состојки за бисквит: 2 јајца 200...