Дома Тагови Домашен леб

Таг: Домашен леб

Нема ништо поубаво од мирисот на топол домашен леб, поубав од...

Нема ништо поубаво од мирисот на топол домашен леб кој веќе од рерната додека се пече, ве мами со својот мирис. Ова е рецепт...

Леб од огноотпорен сад: Ќе ви откријам тајна како лебот да...

Фото и рецепт: Верица Николиќ Потребни состојки: 220 г мешавина за ‘ржан леб 300 г пченично црно брашно Т-1100 200 г пченично бело брашно 420 мл вода 100 мл масло 1...

Леб мек како душа

Фото и рецепт: Босилка Николиќ Потребни состојки: 300 мл вода 300 мл млеко 150 мл масло 2 лажички квасец 2 лажички шеќер 1 лажица сол 1 кг брашно отприлика, плус минус вие...

Супер брз леб мек како душа – домашен леб кој не...

Потребни состојки: 450 г брашно 1 сув квасец 300 мл млака вода малку сол Постапка: Брашното ставете го во подлабок сад за месење, во него направете дупче каде ќе го...

ТРИМИНУТЕН ЛЕБ од Германија: не се чека да се дигне, не...

Рецептот го добив од една госпоѓа од Германија, се вика 3 Minuten Brot и прво бев многу скептична зошто тестото не се меси, не...

Леб во тенџере – многу вкусен и крцкав

Фото и рецепт: Сандра Јосифовска Потребни состојки: 1 кг брашно 1 квасец 1 лажичка сол масло 30 мл оцет 1 прашок за пециво 600 мл вода (млака) Постапка: Се замесува, се остава да стаса...

Леб за 15 минути: наместо квасец се користи прашок за печиво...

Ништо подобро од фин и вкусен домашен леб, ниеден купечки не може да го замени. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 г интегрално брашно 250 г бело брашно 1 прашок за...

Направете домашен леб кој не дебелее и не содржи глутен (се...

Во ДМ може да се најде безглутенски квасец (габи добиени од безглутенско брашно) Потребни состојки: 1 квасец 500 мл млака вода 500 г хелдино брашно 1 лажичка сол 1 лажичка...

Убав традиционален домашен месен леб, со мека а крцкава кора

Фото и рецепт: Ивана А. Зајковска На сликата лебот е подготвен од половина доза. Потребни состојки: 1 кг брашно 2 лажички сол 1 лажица шеќер 2 лажици маст (кравја) 1 квасец...

БАДНИКОВО ЛЕПЧЕ со крстена вода и сув босилек

Фото и рецепт: Ditka Cavlevska ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г просеано брашно 1/2 квасец претходно активиран 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер малку сув босилек малку крстена вода 50 мл масло мака вода по...