Дома Тагови чај од чувар куќа

Таг: чај од чувар куќа

Најевтиниот лек на светот го имате во дворот, ЧУВАР КУЌА: Лечи...

Чувар куќата е многу издржлива билка што може да се одгледува во саксија или на отворено во градина. Достапна е во различни бои и...

ЛЕКОВИТА МАСТ ОД ЧУВАР КУЌА: За секакви болести на кожата, хемороиди...

МАСT ОД ЧУВАР КУЌА - Потребни состојки: една полна рака листови сомелете ги во блендер и процедете ги. Две лажици домашна свинска маст растопете,...

Подобар лек за гастритис од овој не постои: желудникот се смирува...

Гастритисот се дефинира како воспаление на слузокожата на желудникот кој е одговорен за создавање на слој на клетки кои ја покриваат внатрешноста на слузокожата...

Зорица: Овој лек ја спаси една моја пријателка од чир на...

Природен лек против хеликобактеријата која предизвикува чир на желудникот. Хеликобактер Пилори (H. pylori) е спирална бактерија која се наоѓа природно во човековата слузница во...

ЧУВАРКУЌА – рецепт за желудник и гастритис, стар преку 1000 години

Чувар куќа е билка со исклучително лековито дејство, препознатлива по своите дебели листови, за кои сме слушале уште како деца. Ги краси нашите домови, градини...

Не можел да дише, се гушел, а лекарите не знаеле што...

Младиот уметник од Босна и Херцеговина Ади Софтиќ со години се борел со многу тешка алергија – уртикарија. Лекарите немале решение за оваа негова...

Крем од чувар куќа за пеглање брчки, за рани, акни и...

Чувар куќа (Semperivivum tectorum) е трајна зељаста билка, со висина од 10 до 50 см. Листовите се густо наредени како ружа, зелени, месести и...

Од што сè нè чува чуваркуќата?

Чуваркуќата е месната, сочна билка, со дебели, овални листови наредени во розета. Во средината од билката се развива цветно стебло кое носи група од...

Лековита маст од ЧУВАР КУЌА за секакви рани и болести на...

Фото и рецепт: Мери Божиковиќ Потребни состојки: 1 шака листови сомелете ги во блендер и процедете ги. 2 лажици домашна свинска маст растопете, па во тоа додадете...

Неуништива енергија: чај од оваа билка помага за сите болки! Еве...

Оваа повеќегодишна билка ја красат меснати дебели листови полни со течност. Може да се каже дека расте насекаде, а во нашите краишта служи како украсна...