Подобар лек за гастритис од овој не постои: желудникот се смирува после првата чаша

Гастритисот се дефинира како воспаление на слузокожата на желудникот кој е одговорен за создавање на слој на клетки кои ја покриваат внатрешноста на слузокожата и го штитат од природните киселини кои се создаваат во желудникот.
Сè повеќе луѓе се соочуваат со гастритис. Тоа вклучува воспаление на гастричната слузокожа (мукозна мембрана), и е придружено со ждригавица, надуеност и болка при јадење.
Оваа состојба е предизвикана од покачена желудочна киселина поради неправилна исхрана и ст-рес, а најдобро и најефикасно се третира со овој природен напиток на алтернативната медицина.
Може да биде акутен или хроничен проблем. Многу често е предизвикано од присуство на Helicobacter pylori во организмот. Покрај тоа, појавата на оваа, многу непријатна состојба, може да биде предизвикана од консумирање лекови, храна и пијалаци кои го иритираат стомакот, многу кафе, газирани сокови или пржена храна.
Ова е потполно природно решение кое во никој случај не може да му наш-тети на желудникот. За подготовка на овој напиток ќе ви биде потребно: 300 г тиква, 2 лажици мед, 1 лажица јаболков оцет
Постапка: во блендер сомелете парчиња сирова тиква, додајте 2 лажици мед и една лажица јаболков оцет. Ако е премногу густо можете да додадете и малку вода. Добиениот напиток консумирајте го во голтки во текот на денот. Неопходно е да се испие една мала чаша напиток во текот на денот.
Од овој напиток б олката престанува веднаш, а сировиот сок од тиква, кој е многу вкусен, изобилува со витамини и минерали, вметнете го во вашето дневно мени, бидејќи е одличен за здравјето на целиот организам. Прочитајте го и следниот рецепт со чувар куќа:
Лек за гастритис и б олки во стомакот со чувар куќа, познат лек стар преку 1000 години

Потребни состојки: 3-4 свежи листови чувар куќа (10 г) и 250 мл вода. Постапка: Листовите од чувар куќа измијте ги под млаз ладна вода, исечкајте ги на помали парчиња, па ставете ги во тенџерче и прелијте ги со 250 мл вода.
Ставете на рингла и веднаш штом зоврие, после 20 секунди тргнете го садот од рингла и поклопете го. По 5 минути процедете го. Употреба: За најдобри резултати, вака приготвениот чај се пие наутро, на празен желудник во текот на 21 ден.
Користете го овој стар лек секој ден и ќе излекувате гастритис, бубрежни камчиња и запек

Алое вера, лимон и мед се три моќни природни состојки кои имаат големи благотворни својства за нашето здравје. Исчистете ги листовите од лековитиот алое кактус, отстранете ги боцките од страните, а потоа исцедете го гелот и ставете го во блендер.
Потоа додајте исечен лимон со извадени семки. Лимонот е потребно да биде органски, бидејќи се меле заедно со кората. На крај додајте го медот и добро промешајте. Смесата излејте ја стаклено шише или тегла, по можност темно или завиткајте го во алуминиумска фолија. Се чува во фрижидер.

УПОТРЕБА: Кон-сумирајте по една лажичка наутро и навечер во текот на седум дена. Потоа направете пауза, па повторете ја постапката доколку е потребно. Вкусот е доста силен, па доколку ви пречи, пред кон-сумација разредете ја смесата со малку вода. Важно е да се чува во фрижидер добро затворено, најмногу до еден месец.

НАПОМЕНА: Природните лекови на оваа веб-страница служат за да им помогнат на луѓето. Но, секогаш треба да знаете, доколку имате некаков здравствен проблем, треба да бидете под постојан лекарски надзор и да не се потпирате единствено на алтернативната медицина без стручно мислење. Информациите на оваа веб-страница во никој случај не се наменети како медицински совет или како замена за медицински третман.

Изјава за одрекување од одговорност:

Оваа содржина, вклучувајќи ги и советите, дава само генерички информации за здравствените придобивки на одредени природни производи. Ова во никој случај не е замена за квалификувано медицинско мислење. Секогаш консултирајте се со специјалист или со вашиот матичен лекар за повеќе информации. NMD.mk не презема никаква одговорност за овие информации.

Претходна статијаКај чичокот секој дел е лековит: коренот, листовите и семето, а еве како можете да го искористите
Следна статијаДомашни плескавици со тиквички од рерна, за 15 минути се готови – брзо и вкусно