Чувар куќата е многу издржлива билка што може да се одгледува во саксија или на отворено во градина. Достапна е во различни бои и расте до 20 сантиметри. Каде и да ја засадите, нема да погрешите. Ќе имате прекрасна декорација, а и полни раце природен лек.
Интересно е што чувар куќата ги задржува лековитите својства и по замрзнување. Ова е логична последица од неговата висока толеранција на студ и способноста да преживее во зимски услови. Се бере од март до октомври, и ако ја одгледувате во тегла, тогаш преку целата година.

НМД.мк
Чувар куќата содржи танини, растителна слуз, смола, калциум малат, мравја и јаболкова киселина. Современите истражувања потврдиле дека содржи многу вредни киселини, флавоноиди и јаглехидрати.

Се користи во народната медицина поради своите антиинфламаторни, адстрингентни и диуретични својства. Се нанесува во форма на сок, облоги, маст, тинктура или чаеви.
Најдобар природен лек за болки во увото

Чувар куќата е стар народен лек за болки во увото, оште-тување на ушното тапанче и губење на слухот. Неговиот сок е лек кој генерално ја намалува б олката. Многумина се убедени дека работи подобро од капки од аптека, па дури и некои педијатри го препорачуваат за деца.

NMD.mk
За да се лекувате со оваа билка, доволно е да исцедите 2 до 3 мл сок од лисјата, да си капнете во увото, да полежите на спротивната страна некое време, а потоа да го испуштите сокот од увото.

Одличен лек за кожни болести и ра-ни

Чувар куќата има сличен ефект со алое верата, за која е познато дека лекува разни заболувања на кожата. Ова растение се смета за еден од најбезбедните лекови за широк спектар на кожни болести.
Поради своите антиинфламаторни и антисептички својства, служи и како одлична прва помош при изгореници, убоди и каснувања, бидејќи овозможува брзо олеснување и смирување на оште-теното место. Едноставно намачкајте ја проблематичната област со сок од чувар куќа или нанесете облога направена од лисјата.
Сокот од чувар куќа содржи полисахариди и антибактериски соединенија кои успешно се бо-рат со бактериите. Исто така, помага при нервни нару-шувања, ст-равови и епилепсија, и против цревни паразити.
Може да се пие или да се прави гаргара во случај на бронхитис, г нојно воспаление на забите, ушите и грлото. Се препорачува за м алигни ту-мори на мат-ката и усната шуплина. Пијте три лажици сок дневно или јадете неколку лисја од ова растение.
Чувар куќа во мед

Оваа мешавина успешно третира миоми и цисти на мат-ката и проблеми со тироидната жлезда. Има детоксикативно дејство и се препорачува после умерено јадење и пиење. Помешана со топла вода, мешавината од чувар куќа и мед ја намалува температурата.

Сомелете 750 г лисја од чувар куќа и измешајте ги со килограм мед. Кoнсyмиpajтe по една лажица наутро на празен стомак и една до две лажички во текот на денот.
Чај од чувар куќа

Чајот од чувар куќа е одличен при б олни менструации, менструални грчеви, дијареа и чиреви. Сверете 2-3 ливчиња чувар куќа во 250 мл вода, па оставете да отстои уште 15 минути. Процедете и оставете да се излади. Се пие шолја чај наутро на празен стомак, а потоа по една лажичка од чајот секој час.
Според некои извори и искуство на многу наши читатели, чувар куќата треба да се користи редовно, а превентивно да се џвакаат по 2 ливчиња секој ден. На овој начин болестите ќе бидат подалеку од вас, а имунитетот ќе го зајакнете до максимум.

NMD.mk