Природен лек против хеликобактеријата која предизвикува чир на желудникот. Хеликобактер Пилори (H. pylori) е спирална бактерија која се наоѓа природно во човековата слузница во желудникот и е единствена бактерија која може да преживее во неповолна кисела средина во самиот желудник.
Инфекцијата со оваа бактерија предизвикува повеќе од 90% улкус (чир) на желудник. Оваа бактерија доведува до долготрајно, хронично воспаление на желудникот, гастритис.

Искуство од Зорица: Лек против хеликобактеријата. Потребни состојки: 300 г листови од чувар куќа, 2 лажици мед (опционално). Постапка: Листовите од чувар куќа се сомелуваат или се сечкаат што е можно поситно.
Чувар куќата има антисептично, антибактериско и регенеративно дејство, а покрај тоа, многу пријатно освежува. Исто така, го зајакнува имунитетот, се користи кај хемороиди, кај проблеми на уринарен тракт, проблеми со штитната жлезда..
Чувар куќата (Sempervivum tectorum) потекнува од Мексико и расте скоро низ цела Европа. Ова прекрасно растение расте насекаде: на карпи, покриви, sидови, во саксии, градини, овоштарници. Не бара многу грижа, само доволно сонце. Латинското име значи „секогаш живо“, што значи дека е неуништливо без оглед на условите во кои е опкружено.
Онаму каде што расте чувар куќа ја пренесува својата неуништлива енергија на куќата и домаќинството. Познато е под разни народни имиња. Различни суеверија и народни обичаи се поврзани со третманот со чувар куќа.

Се верува дека ги неутрализира ефектите на штет.ната енергија, промените во времето, последиците од с тресот и негативните мисли, но и дека помага во лекување на болести.
Според народните преданија, чувар куќата ги штити куќата и семејството од пожари, удари од гром, како и од зли суштества. Грците и Римјаните засадувале чувар куќа покрај другите растенија за да ги заштитат од гасеници, разни инсекти и штетници.
Чувар куќата е повеќегодишна билка која расте од 10 – 60 цм. Ги складира резервите на вода во задебелените лисја и со тоа преживува суви периоди. Бојата на лисјата на ова растение може да биде зелена или виолетова, а цветовите се појавуваат на врвот и обично се црвени и во форма на ѕвезда. Цвета од октомври до ноември и во тој период неговите лисја можат да се собираат за чаеви и други лековити препарати.
Лековитите својства на чувар куќата доаѓаат од содржината на јаболкова и мравја киселина. Современото истражување е насочено кон полисахаридите од сокот бидејќи дејствуваат на имунитетот и да помагаат во лекувањето на канцерогени заболувања.
Чувар куќата е растение кое долго време се користи како природен лек за многу болести. Се користи во народната медицина поради своите антиинфламаторни, адстрингентни и диуретични својства. Познат е неговиот лековит ефект надворешно, помага при сите кожни проблеми, но и внатрешно во комбинација со мед.
Го смирува и стабилизира нервниот систем, ја отстранува поспаноста и ја зголемува работната способност. Свежо исцеден сок од чувар куќа ја зајакнува отпорноста на организмот, помага при лекување на чир на желудник, разни воспаленија на мукозните мембрани, лекува главоболки, астма, гихт, болести на срцето и кр-вотокот, лекува грип и б олки во грлото.
Се меша со мед и се кон.сумира по 1 лажичка науто на празен стомак. Медот не е неопходно да го додавате, најмногу се додава заради вкус и полесно да се пие сокот. Лекот е потребно да се чува во фрижидер.

Жената која ми го даде овој лек ми рече терапијата да ја спроведам трипати по ред и да се прегледам после 6 месеци. Кај неа бактеријата ја снемало, како и пропратните тегови. Жената претходно пиела антибиотици кои дополнително и ја влошувале состојбата и не и помогнале.

Лек против чир на желудникот: 100 листови тегавец и 1 тегла мед. Постапка: исечкајте ги листовите од тегавецот и измешајте ги со мед. Треба да отстои во чиста тегла 15 дена пред да започнете со кон.сумирање.

Лекот е потребно да се чува во фрижидер. Се кон.сумира по 1 лажичка дневно на празен стомак. Сведоштвата кажуваат дека човекот кој имал чир на желудник бил во состојба пред операција и само овој лек го спасил.

Чај: Тенко исечкани ливчиња (неколку) се варат 15 минути во 250 мл вода. Се остава да отстои, па се пие неколкупати дневно, секогаш свежо приготвен. Смеса со мед: 300 г чуваркуќа ситно исечкана се меша половина кг мед, па после неколку денови се кон-сумира по 3 – 4 лажички дневно.

Многу ефикасен природен лек против цисти, срцеви заболувања, таложење на ток-сините. Комбинацијата од мед и чувар куќа може да го препороди вашиот организам. Потребни состојки: 300 г листови од чувар ќука, 300-500 г мед 2-3 лимони – сок.

Постапка: Исечкајте ги листовите на ситни парчиња и ставете ги во медот. Или уште поубаво ако можете да ги сомелете во блендер за да не се изгуби дел од сокот. Оставете така да отстојат една седмица. На крај додајте сок од два лимони, а доколку сè уште ви е многу благо, додајте сок од уште еден лимон.

Кон-сумирајте по 1-2 супени лажици, трипати дневно од овој лек на празен стомак. Овој природен лековит препрат има повеќекратно позитивно влијание на вашето здравје. Во Руси-ја се користи како превенција за срцеви заболувања, а исто така го забрзува и метаболизмот, ги лекува цис-тите и му помага на организмот да се ослободи од ток-сини.

чувар куќа
чувар куќа