ЧУВАРКУЌА – рецепт за желудник и гастритис, стар преку 1000 години

Чувар куќа е билка со исклучително лековито дејство, препознатлива по своите дебели листови, за кои сме слушале уште како деца.

Ги краси нашите домови, градини и балкони, а ако ви е потребен лек за желудник, ќе ви помогне чајот од чува куќа.

Овој чај ја уништува хеликобактеријата и помага кај чир на желудник, гастритис или воспаление на слузокожата од желудникот, па многу брзо ја ублажува мачнината, подуеноста и болките, со што го смирува желудникот.

Потребни состојки:

3-4 свежи листови чувар куќа (10 г)
250 мл вода

Постапка:

Листовите од чувар куќа измијте ги под млаз ладна вода, исечкајте ги на помали парчиња, па ставете ги во тенџерче и прелијте ги со 250 мл вода.

Ставете на оган и веднаш штом зоврие, после 20 –тина секунди тргнете го садот од оган и поклопете го. По 5 минути процедете го.

Употреба: за најдобри резултати, вака приготвениот чај се пие наутро, на празен желудник во текот на 21 ден.

Loading...