Дома Тагови бухтле

Таг: бухтле

Меки слатки лепчиња како крофнички полнети со џем и ореви –...

Денес ретко се приготвува овој селски десерт од тесто, а доколку го направите ќе ве потсети на среќните детски времиња кога едвај чекавме нашите...

Направете сочно БУХТЛЕ: тестото е меко како памук, стар селски рецепт...

Вакво меко тесто не сум јадела од моето детство. Рецептот ми го даде баба ми која постојано ми правеше вакви печива меурчиња, а внатре...

Овие вкусни печива полнети со џем се меки како памукче, лесни...

Вкусни домашни печива со џем. Меки како памук, многу лесно се подготвуваат. Имаат одличен вкус и одлично одговараат со чаша ладно млеко или топло...

Одлични печива БУХТЛЕ полнети со џем или еурокрем

Рецепт и фотографија на Босилка Николиќ. Одлични се, во слатка варијанта, а некои ги полнат со сирење. Потребни состојки: 100 мл млеко, 2 лажички квасец, 1 лажица шеќер и 1...