Дома Тагови босилек

Таг: босилек

Лековити капки за црвенило и воспаление на очи

„Верувале или не, оваа мешавина може да се користи како капки за очи при некое воспалени или при црвенило на очи, но исто така...

Намаз од семки од тиква богат со цинк – одличен против...

Може да се јаде со леб и зеленчук, особено со домати или да се користи како додаток на интегрални пасти. Потребни состојки: 300 г семки од...

Алкална салата од цвекло и морков – вкусно и здраво!

САЛАТА ОД МОРКОВ И ЦВЕКЛО Потребни состојки: 250 г рендан морков 250 г рендано цвекло 1 лажичка алга во прав (спирулина, хлорела, келп) 2 лажици маслиново масло Прстофат хималајска сол 1...

Ве мачи главоболка? Џвакајте свежи листови од оваа магична билка

Главоболките се најчестите тегоби од кои страда современиот човек. Потеклото и видот на болката може да биде различен. Но пред да посегнете по аналгетиците,...

Ова се 7 билки кои можете да ги одгледувате во вазна...

Има седум билки кои можете да ги одгледувате во вода, без земја и полевање, бидејќи убаво растат и едноставни се за одржување. Наједноставно е да...

Зошто е потребно и како да направите длабинско чистење на вагината

-Исклучително е корисно за длабинско чистење на вагината Парењето на вагината во кинеската медицина се спроведува за да се постигне ширење на крвните садови, подобра...

Едноставни решенија за лекување на болните афти

Домашно лекување Афта (Apthous Stomatitis) е медицински термин за вообичаените ранички кои се појавуваат во устата. Тие можат да бидат многу болни и да предизвикаат...

Со помош на Босилек одзатнете го носот

Затнат нос, инфекција на грлото и многубројни други пропратни тегоби се вообичаена појава за овој период од годината. Народните лекари велат дека успешно може...