Лековити капки за црвенило и воспаление на очи

„Верувале или не, оваа мешавина може да се користи како капки за очи при некое воспалени или при црвенило на очи, но исто така можете да го користите и во кујната, зошто тоа е прекрасен додаток за салати и брускети“ – Бранка.

Потребни состојки:

3 лажици рузмарин (иглички)

3 лажици сечкани ливчиња босилек

½ литар маслиново масло

Постапка:

Сите состојки измешајте ги во стаклена тегла и добро затворете.

После неколку часа може да се користи.

Употреба:

Капнувајте во очите по две капки, трипати на ден,  додека да се повлече воспалението.

Претходна статијаТЕСТО ГОТОВО ЗА 15 МИНУТИ: побрзо и повкусно печиво не сте пробале
Следна статијаВендоксин капки за подобра циркулација – рецепт