Дома Тагови босилек

Таг: босилек

Чајот од босилек се користи илјадници години – Еве кои болести...

Чајот од босилек е вкусен чај кој има посебен вкус и може да ви пружи многу здравствени придобивки доколку го пиете редовно. ЧАЈ ОД БОСИЛЕК...

Им завидувавме на соседите зошто имаа убав жбун босилек, а нашиот...

Со години го имаме истиот проблем: малиот расад од босилек се претвораше во високо „раштракано“ дрвце со неколку лисја. Се обидовме на повеќе начини,...

ОВАА БИЛКА Е БОЖЈИ ДАР ЗА ЛУЃЕТО: Антибиотик, антиоксиданс, природен лек...

Постојат многу причини зошто треба почесто да додавате босилек во јадењата. Босилекот (лат. Ocimum basilicum) е грмушкасто и многу ароматично растение, со овални и...

БАДНИКОВОТО ЛЕПЧЕ: Се прави посно со крстена вода и сув босилек

БАДНИКОВО ЛЕПЧЕ со крстена вода и сув босилек - Фотографија и рецепт на Ditka Cavlevska – За Бадник се прави посно лепче. За да...

ЧАЈОТ ОД БОСИЛЕК Е БОЖЈИ ДАР И ЛЕК ЗА МНОГУ БОЛЕСТИ:...

Босилекот е една од најчесто користените ароматични билки во светот која се користи на најразлични начини, за готвење како зачин, за лекување како чај...

БОСИЛЕКОТ Е ЛЕК ЗА ЖЕЛУДНИК, ШЕЌЕР И МАСНОТИИ: Еве како да...

Листовите од босилекот се препорачува секојдневно да се конcyмираат, бидејќи делуваат поволно на целокупното здравје. Причината за тоа е нивното богатство од нутриенти, особено...

ЧАЈОТ ОД БОСИЛЕК Е БОЖЈИ ДАР И ЛЕК ЗА МНОГУ БОЛЕСТИ:...

Босилекот е една од најчесто користените ароматични билки во светот која се користи на најразлични начини, за готвење како зачин, за лекување како чај...

Антибиотик, антиоксиданс, чисти крвоток, го намалува холестеролот

Постојат многу причини зошто босилекот треба почесто да го додавате во вашите јадења. Оваа ароматична билка има овално зелени листови кои одлично одговараат во...

Им завидувавме на соседите зошто имаа убав жбун босилек, а нашиот...

Со години го имаме истиот проблем: малиот расад од босилек се претвораше во високо „раштракано“ дрвце со неколку лисја. Се обидовме на повеќе начини,...

Секоја градина или балкон треба да има босилек, рузмарин и магдонос:...

Цвеќето не мора да биде единствениот украс на вашата градина или тераса. Дајте им предност на зачинските билки, а особено водете сметка овие три...