САЛАТА ОД МОРКОВ И ЦВЕКЛО

Потребни состојки:

250 г рендан морков

250 г рендано цвекло

1 лажичка алга во прав (спирулина, хлорела, келп)

2 лажици маслиново масло

Прстофат хималајска сол

1 лажичка ленено семе

1 лажичка семки од сончоглед (непечени)

1 лажичка семки од тиква (непечени)

3 гранчиња босилек

Малку рузмарин, магдонос

Сок од еден лимон

Постапка:

Убаво со чисти раце измешајте ја салатата, и малку притискајте низ прстите, за да се поврзат сите вкусови.