Дома Тагови босилек како лек

Таг: босилек како лек

ОВАА БИЛКА Е БОЖЈИ ДАР ЗА ЛУЃЕТО: Антибиотик, антиоксиданс, природен лек...

Постојат многу причини зошто треба почесто да додавате босилек во јадењата. Босилекот (лат. Ocimum basilicum) е грмушкасто и многу ароматично растение, со овални и...

ЧАЈОТ ОД БОСИЛЕК Е БОЖЈИ ДАР И ЛЕК ЗА МНОГУ БОЛЕСТИ:...

Босилекот е една од најчесто користените ароматични билки во светот која се користи на најразлични начини, за готвење како зачин, за лекување како чај...

Одличен е за бубрезите, го чисти респираторниот тракт и кожата ја...

Босилекот (Ocimum basilicum) е едногодишно растение кое расте до 30-тина центиметри, има пријатен вкус, уникатна арома и убав изглед. Зборот босилек има грчко потекло...

БОСИЛЕК: Зошто треба секоја куќа да има барем една саксија полна...

Босилекот (Ocimum basilicum) е едногодишно растение кое расте до 30-тина центиметри, има пријатен вкус, уникатна арома и убав изглед. Зборот босилек има грчко потекло...

Зајакнете го имунитетот и подобрете го општото здравје со намирници кои...

Медицинските растенија и билки се вистинска ризница за здравјето и можат да помогнат во зајакнувањето на имунитетот, а некои од нив се користат со...

Босилекот се користи како мевлем, за намалување на подуеност на стомакот...

Познатите пиц-мајстори велат дека во оригиналната пица се става босилек, а не оригано, како што е широко распространето мислење. Мириса прекрасно и претставува омилена...

Кралскиот босилек помага кај кашлица и настинки, а пробајте го и...

Билката босилек честопати со својот изглед наликува на листот од пеперминт, со кој е во сродство. Неговите листови со силен мирис најчесто се користат...