Дома Тагови баничка

Таг: баничка

Кога внуците ќе побараат банички од бабата – таа веднаш се...

Драги мои, вчера моите срцушки од Баба побараа банички. И, се разбира баба веднаш го фати сукалото во рака, зошто нивната желба е заповед...

Домашни банички – корисни трикови за сите домакинки

Потребни состојки: 360 г брашно 180 мл млеко 1 јајце 8 г прашок за печиво 50 мл масло 1/2 чајна лажичка сол За наросување: 150 г густин 50 г брашно Постапка: Брашното и прашокот за...

Зелник со праз и баница со месо – нешто што нема...

Фото и рецепт: Тања Стаменковска ЗЕЛНИК СО ПРАЗ / ТЕГНЕТА БАНИЦА СО МЕСО Брашно по потреба, малку сол и малку квасец, се замесува со вода. Постапката...

Колпиде – стар рецепт наследен од мајка ми

Фото и рецепт: Снежана Бошкова Се замесува обично тесто со малку квасец и топла вода. Се сука кора па се дели на два дела. Се наросува...