Дома Тагови бактерија

Таг: бактерија

Третман на уринарни инфекции при бременост

Асимптоматската бактериурија е состојба при која има присуството на бактерии во урината. Тоа е состојба во која уринската култура открива значителен пораст на патогени,...

Проверен рецепт: мојата Наташа ја закачи уште како бебе оваа бактерија...

Ова е проверен рецепт, од искуство го кажувам. Ми помогна да се отарасиме од оваа досадна бактерија во уринарниот тракт. Мојата Наташа ја имаше...

Пробиотски додатоци за намалување на стомачните тегоби при Хеликобактер Пилори

Новини во третман на Helicobacter pylori инфекцијата- пробиотски додатоци за унапредување на ерадикацијата и намалување на стомачните тегоби! Сезоната на прослави е во полн ек а со...

Природен лек против уринарна инфекција со бактеријата Ешерихија коли

Многу лековито! Потребни состојки: 200 г исечкан лук 200 г млади врвови, иглички од свеж рузмарин 1 литар домашно вино (чисто, без винобран) препорачливо е да биде бело,...

Лек за една од најдосадните бактерии: Ешерихија коли-запишете си го, проверено...

Овој лек ни го испрати нашиот редовен читател Миле Силјановски од Скопје. Бактеријата ешерихија коли може да биде упорна, а нејзиното лекување долготрајно. Потребни состојки: 5 бадеми...

На бебињата НЕ СМЕЕТЕ да им давате МЕД затоа што е...

Clostridium botulinum е бактерија која ја произведува еден од најсмртоносните (според некои извори и најтоксичен) отров на светот – Ботулински токсин, а позната е...

Калуѓерка ми помогна: Лек против бактерии (особено против Ешерихија коли)

Потекнувам од религиозно семејство, ги почитуваме сите верски празници и ги постиме сите поважни пости. Уште кога бев мала ме носеа во манастири и...

Конзервата ја отворате без да ја измиете? Ризикувате тешка зараза, а...

Понекогаш, ненадејно се случува да се разболите од некоја бактерија чие потекло не го знаете? Ќе помине боледувањето а вам изворот на заразата ќе...

27-годишен маж на забар се заразил од опасна бактерија поради што...

Редовната посета на стоматолог е уште еден начин со кој ќе го сочувате вашето здравје, но случајот со еден 27 годишен маж од Канада...

Централното греење во домот е можен причинител на ОВИЕ болести

Истражувањата покажуваат дека голем број настинки се јавуваат кога ќе започне грејната сезона, поради студот но и поради високите температури во затворен простор. Истражувањата покажуваат...