Дома Тагови Бајадера

Таг: Бајадера

НЕ СЕ ПЕЧЕ: Овој колач е готов за само половина час!...

Очекувате гости а немате колач? Не грижете се, за половина час можете да направите многу вкусен и едноставен колач кој не се пече, а...

Бајадерка: многу вкусен колач, брзо се реди: бисквити, фил, бисквити, фил,...

Ова не е вистинска бајадера, затоа ја нарековме Бајадерка, но затоа е вистинско освежување. Без печење, многу брзо се прави, се лади во фрижидер...

ДОМАШНА БАЈАДЕРА: Готова е за 20 минути, евтина и без печење...

Ова вкусно чоколадно волшепство го сакаат сите, но со овој рецепт ќе го засакаат уште повеќе. Потребни состојки: 9 лажици вода 200 г шеќер 150 г мелени ореви,...

Посна БАЈАДЕРА за БАДНИК

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: 500 мл вода 500 г шеќер 250 г маргарин 300 г мелени ореви 300 г мелени посни бисквити 100 г толчени ореви 1 чоколадо за...

БАЈАДЕРА ТОРТА не се пече, многу брзо се прави, готова е...

Вкусна и кремаста торта која многу брзо се приготвува, за љубителите на освежителни торти! Потребни состојки: 310 г мелени бисквити 375 путер/маргарин 390 г шеќер во прав 1 чоколадо...

ПОСНО: Брза БАЈАДЕРА од кокос и бисквити

Брзи и едноставни! Бадемово млеко се става за вкус зошто колачот е посен, а може да го купите во поголемите маркети или да си го...

КАРАМЕЛ ПЛАЗМА БАЈАДЕРА

Потребни состојки: 3 јајца 300 г шеќер 200 г лешник карамел 1 маргарин/ путер 300 г мелена плазма За глазура: 100 г чоколадо 5 лажици масло Постапка: Шеќерот и јајцата гответе ги на пареа...

Бела лимон бајадера – готова за 15 мин без печење

Потребни состојки: 250 г шеќер во прав 400 г мелени бисквити 125 г путер/маргарин 1 лимон исцеден 100 мл млеко 2 дел: 100 г чоколадо 4 лажици масло 3 дел: 400 г шеќер 100 мл...