Сочен јогуртен колач со гриз и кокос – омилен на моите дома

Фото и рецепт: Маријана Кузмановиќ

Потребни состојки:

Се мери со чаша од 200 мл

4 јајца
1 шолја шеќер
1 шолја јогурт
1 шолја гриз
1 шолја кокос
½ шолја масло
1 шолја брашно
1 прашок за печиво
1 ванилин шеќер
малку рендана кора од портокал

За прелив:

Loading...

2 шолји шеќер
2 шолји вода
малку лимонов сок

Постапка:

Во еден сад пенасто се матат јајцата со шеќерот. Додадете рендана кора од портокал, масло и јогурт.

Во друг сад измешајте ги сувите состојки, па додадете ги во смесата. Добиената смеса оставете ја да одмори 5-10 минути.

Рерната вклучете ја да се загрева на 180 степени. Тепсија или плех со средна величина намастете со путер и излејте ја смесата. Во меѓувреме додека се пече колачот, сварете го сирупот. Колачот се пече 15-20 минути додека убаво да зарумени.

Оставете го колачот малку да излади, па исечете го на коцки или баклави, а во секое парче можете да втиснете излупен бадем или орев по желба, но не мора.

Прелијте го колачот рамномерно со млакиот или изладен сируп, оставете комплетно да излади и да го впие сирупот, па послужете.

Фото и рецепт: Маријана Кузмановиќ

Loading...