После безброј испробани рецепти, конечно го најдов вистинскиот. Овие ванилици се токму онакви какви што ги правеа нашите баби, а рецептот е многу едноставен.

Потребни состојки:

1 кг брашно
500 г маст
200 мл јогурт
1 шолја шеќер (од 200 мл)
3 ванилин шеќер
шеќер во прав за наросување
џем од сливи или кајсии за лепење

постапка:

Со миксер се мати маста со шеќерот, па се додава јогуртот. Постепено се додава брашното, па се замесува мазно тесто.

Работната површина добро се наросува со брашно, па се развлекува кора со дебелина од 5 мм.

Со мала чашка или со калап за ванилици вадете фигури и редете ги врз плехот обложен со хартија за печење.

Ставете ги да се печат во загреана рерна на 150 степени околу 15-тина минути. Обратете внимание да не ви заруменат премногу.

Оставете ги да изладат, па две по две спојувајте ги со џемот. Готовите ванилици валкајте ги со шеќер во прав во кој сте додале ванила.