Посни топчиња со кикиритки…Прекрасен посен колач кој се прави многу брзо…Сигурна сум дека ќе ви се допадне…

Рецепт и фотографии на Верица Николиќ

Прекрасен посен колач кој се прави многу брзо. Сигурна сум дека ќе ви се допадне…Рецепт и фотографии на Верица Николиќ. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

300 г печени, несолени, кикирики
100 г печени лешници
2 лажици мед
2 лажици какао во прав
3-4 лажици џем

И уште: мелени лешници и кокос (или мелени кикирики) за валање на топчињата

ПОСТАПКА:

Кикириките и лешниците сомелете ги и ставете ги во соодветен сад. Додајте какао и измешајте. Потоа додајте мед и ставете џем по вкус (јас ставив џем од шипинка – 4 лажици).

Рецепт и фотографии на Верица Николиќ

Со рака добро соединете ги сите состојки. Со мало лажиче црпете од смесата и со дланките формирајте топчиња.

Валајте ги во мелени лешници, мелени кикирики или кокос. Оставете ги во фрижидер половина час и послужете ги. Рецепт и фотографии на Верица Николиќ.

Рецепт и фотографии на Верица Николиќ