Бајадера торта

Потребни состојки за кора:​ 6 јајца 6 лажици шеќер 6 лажици мелени ореви 5 лажци брашно ½ прашок за печиво 300 мл фанта Потребни состојки за 1.фил: 300 г мелена плазма 100 г чоколадо 200 мл фанта ½ коцка маргарин (½ од 250 г) 50 г шеќер во прав Потребни состојки за 2.фил: 200 г мелени ореви 100 мл млеко ½ коцка маргарин 50 г шеќер во прав​ Потребни состојки за 3.фил:​ 750 мл млеко 3 пудинзи од ванила ½ коцка маргарин 50 г шеќер од прав 300 г шлаг Постапка:​ 1.6 белки со 6 лажици изматете со миксер да добиете цврст снег. Потоа додавајте една по една жочка и со постојано миксање. Рачно со лажица додадете 5 лажици брашно, 6 лажици мелени ореви и внимателно измешајте. 2.Добиената смеса за кора печете...

ПЛАЗМА КОЛАЧ: Едноставен и превкусен, а резултатот ќе...

Постапката за приготвување на овој колач е премногу едноставна и лесна, но крајниот резултат е нешто што ќе ве воодушеви. Вреди да го пробате зошто вкусот навистина е предобар. РЕЦЕПТ 1 - Потребни состојки за кора: 4 јајца, 4 лажици шеќер, 4 лажици брашно, 2 лажици гриз. За прелив на кората: 200 мл млеко и 1 кесичка ванилин шеќер. За фил: 400 г кисела павлака/милерам (20% млечни масти), 100 г кристал шеќер, 200 г мелена плазма, 5-7 лажици изматена слатка павлака И уште: 350 мл слатка павлака (од вкупната количина кога ќе се измати се одвојуваат 5-7 лажици). Декорацијата останува по ваша желба. Може да ја украсувате го...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

ХИТ РЕЦЕПТ…ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ…Многу вкусно и освежително...

ХИТ РЕЦЕПТ...ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ...Многу вкусно и освежително со евтини состојки…Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За пудинг: 1 чаша шеќер 3 лажици брашно 2 лажици скроб/нишесте/густин 1 литар млеко 1 кесичка ванилин шеќер 1 кесичка шлаг крем во прав За сосот од вишни/црвено...

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО…Многу вкусно...

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО...Многу вкусно и брзо јадење...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г исчистен спанаќ, 1 главица кромид, 1 црвена пиперка, 1 морков, За прелив: 4 јајца, 2 лажички сол, 5 лажици млеко, 5 лажици масло, 1 лажичка црн пипер, 1 лажичка...

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче…Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време…

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче...Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време... Постапката е многу едноставна и може да...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

ПИТА СО МЕСО И КИСЕЛА ПАВЛАКА…Едноставно, со готови кори, убаво, вкусно, ги има сите препораки…

ПИТА СО МЕСО И КИСЕЛА ПАВЛАКА...Едноставно, со готови кори, убаво, вкусно, ги има сите препораки...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (калап 30 см) 1 пакување кори...

Најдобриот млечен колач со чоколадни трошки…Се прави во блендер, брзо за минутка и многу лесно…

Најдобриот млечен колач со чоколадни трошки...Се прави во блендер, брзо за минутка и многу лесно...Млечниот колач е вистинскиот избор за лето, особено ако е...

Најсочен и највкусен колач со кајсии…маж ми очекуваше да биде сув, но го изненади сочноста…Има неодолив вкус и се топи во уста…

Најсочен и највкусен колач со кајсии...маж ми очекуваше да биде сув, но го изненади сочноста...Има неодолив вкус и се топи во уста...Еве што е...

Пилешко од рерна на малку поинаков начин…Пилето е печено како на ражен…целото се топи во уста…

Пилешко од рерна на малку поинаков начин...Пилето е печено како на ражен...целото се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 цело пиле, приближно...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

ХИТ РЕЦЕПТ…ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ…Многу вкусно и освежително со евтини состојки…

ХИТ РЕЦЕПТ...ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ...Многу вкусно и освежително со евтини состојки…Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За пудинг: 1 чаша шеќер 3 лажици брашно 2 лажици скроб/нишесте/густин 1 литар млеко 1 кесичка ванилин шеќер 1 кесичка шлаг крем во прав За сосот од вишни/црвено...

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО…Многу вкусно и брзо јадење…

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО...Многу вкусно и брзо јадење...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г исчистен спанаќ, 1 главица кромид, 1 црвена пиперка, 1 морков, За прелив: 4 јајца, 2 лажички сол, 5 лажици млеко, 5 лажици масло, 1 лажичка црн пипер, 1 лажичка...

ФАНТАСТИЧНИ МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ И ГРИЗ…За 20 минути можете да ги јадете…

ФАНТАСТИЧНИ МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ И ГРИЗ...За 20 минути можете да ги јадете...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 тиквичка со средна величина, 2 јајца, 60 мл млеко, 100 г брашно, 2 лажици маслиново масло, 2 лажици гриз, 1 лажица прашок за печиво, 50 г рендан пармезан, црн пипер...

Ако сакате нешто брзо и вкусно…Овие стапчиња-фурнаринки со кашкавал и лукче се идеалниот избор за вас…

Ако сакате нешто брзо и вкусно...Овие стапчиња-фурнаринки со кашкавал и лукче се идеалниот избор за вас...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (за две лепчиња од 22х17 см): 200 г брашно, 5 г инстантн сув квасец (половина мала лажичка), 8 г шеќер (1...

ХИТ РЕЦЕПТ…ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ…Многу вкусно и освежително со евтини состојки…

ХИТ РЕЦЕПТ...ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ...Многу вкусно и освежително со евтини состојки…Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За пудинг: 1 чаша шеќер 3 лажици брашно 2 лажици скроб/нишесте/густин 1 литар млеко 1 кесичка ванилин шеќер 1 кесичка шлаг крем во прав За сосот од вишни/црвено...

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО…Многу вкусно и брзо јадење…

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО...Многу вкусно и брзо јадење...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г исчистен спанаќ, 1 главица кромид, 1 црвена пиперка, 1 морков, За прелив: 4 јајца, 2 лажички сол, 5 лажици млеко, 5 лажици масло, 1 лажичка црн пипер, 1 лажичка...

ФАНТАСТИЧНИ МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ И ГРИЗ…За 20 минути можете да ги јадете…

ФАНТАСТИЧНИ МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ И ГРИЗ...За 20 минути можете да ги јадете...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 тиквичка со средна величина, 2 јајца, 60 мл млеко, 100 г брашно, 2 лажици маслиново масло, 2 лажици гриз, 1 лажица прашок за печиво, 50 г рендан пармезан, црн пипер...

Ако сакате нешто брзо и вкусно…Овие стапчиња-фурнаринки со кашкавал и лукче се идеалниот избор за вас…

Ако сакате нешто брзо и вкусно...Овие стапчиња-фурнаринки со кашкавал и лукче се идеалниот избор за вас...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (за две лепчиња од 22х17 см): 200 г брашно, 5 г инстантн сув квасец (половина мала лажичка), 8 г шеќер (1...

РЕЦЕПТ ЗА 1 МИНУТА…Овој десерт ќе го правите секој ден, од само 3 состојки…

РЕЦЕПТ ЗА 1 МИНУТА...Овој десерт ќе го правите секој ден, од само 3 состојки...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 г засладена слатка павлака (хопла), 2 супени лажици нутела (или лешников крем по ваш избор), 300 г тенки наполитанки со вкус на...

БЕЗ ПЕЧЕЊЕ И БЕЗ ГОТВЕЊЕ…За овој овошен колач не ви треба шпорет, а готов е за 15 минути…

БЕЗ ПЕЧЕЊЕ И БЕЗ ГОТВЕЊЕ...За овој овошен колач не ви треба шпорет, а готов е за 15 минути...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1. фил: 400 мл кисела павлака 20% мм 4-5 лажици шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 2. фил: 250 г шлаг пена 350 мл...

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ….Најубавиот колач кој сум го пробала…

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ....Најубавиот колач кој сум го пробала...Еве што ви е потребно: За долниот слој: 300 г мелени плазма бисквити 100 г путер 100 мл млеко Фил: 4 цели јајца 5 лажици шеќер 500 мл слатка павлака (додајте 2 лажици шеќер во прав ако користите...

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ…Многу вкусен десерт за со кафе…

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ...Многу вкусен десерт за со кафе...Еве што ви е потребно за да го подготвите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша скроб/нишесте/густин (120 г) 3 чаши сок од портокал (600 мл) 1 чаша шеќер (160 г) кокос за валање ПОСТАПКА: 1.Сите состојки измешајте ги во...

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ…Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути…

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ...Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути...Еве што ви е потребно за овој брз колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 лажици инстант кафе + 20 мл млеко 3 лажици кондензирано млеко 400 мл слатка павлака ПОСТАПКА: 1.Кафето растворете го во млекото,...

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси…Само 3 состојки

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси...Само 3 состојки..Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 кг кајсии 1.5 кг шеќер 1/2 лимон - сок ПОСТАПКА: 1.Измијте ги кајсиите и исчистете ги од семки, па исечкајте ги. Во големо тенџере редете слој кајсии,...

ХИТ РЕЦЕПТ…ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ…Многу вкусно и освежително со евтини состојки…

ХИТ РЕЦЕПТ...ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ...Многу вкусно и освежително со евтини состојки…Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За пудинг: 1 чаша шеќер 3 лажици брашно 2 лажици скроб/нишесте/густин 1 литар млеко 1 кесичка ванилин шеќер 1 кесичка шлаг крем во прав За сосот од вишни/црвено...

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО…Многу вкусно и брзо јадење…

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО...Многу вкусно и брзо јадење...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г исчистен спанаќ, 1 главица кромид, 1 црвена пиперка, 1 морков, За прелив: 4 јајца, 2 лажички сол, 5 лажици млеко, 5 лажици масло, 1 лажичка црн пипер, 1 лажичка...