НУТЕЛА ТИРАМИСУ БЕЗ ЈАЈЦА…Најкремастиот чоколаден десерт готов за 10 минути…

NUTELLA TIRAMISU…најкремастиот чоколаден десерт можете да го приготвите без јајца, за само неколку минути, а потоа само да го изладите во фрижидер…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 г маскарпоне сирење (или друго свежо крем сирење)
150 г крем од лешник (нутела, еурокрем…)
200 г слатка, течна крем павлака
300 г дебели бисквити (пишкоти)
350 мл еспресо кафе
50 мл ладна вода

За декорација:
крем од лешник

ПОСТАПКА:

1.Подгответе го кафето и измешајте го со ладна вода. Оставете го настрана да се излади.

2.Изматете го крем сирењето со кремот од лешник.

3.Кога ќе се изедначи додајте ја течната павлака и уште малку изматете колку да се соедини. Треба да добиете фин и нежен крем.

4.Потребни ви се два реда пишкоти (па пребројте ги и одберете среден калап со соодветна големина). На дното од калапот распоредете мал слој од кремот, а врз него наредете еден ред пишкоти кратко натопувано во кафето.

5.Врз пишкотите еаспоредете слој крем, а врз него повторно пишкоти натопувани во кафе. завршете со крем. Декорирајте со нутела или посипете какао.

Оставете го колачот во фрижидер најмалку 1 час пред послужување. Постапката погледнете ја ОВДЕ.