НАЈВКУСНАТА ГЕРМАНСКА САЛАТА…Може да послужи и како брз оброк бидејќи е полна со протеини…Еве што ви е потребно:

РЕЦЕПТ 1 – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2-3 лажици кисела павлака
1/2 лажичка сенф
1 лажица оцет
1 китка ротквици
6 варени јајца
2-3 лажици мајонез
1 прстофат сол
1 прстофат црн пипер (мелен)

РЕЦЕПТ 2 – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

5 варени јајца
250 г кашкавал
250 г шунка
1 китка ротквици
1 китка власец/млад зелен кромид
4 лажици кисела павлака
2 лажици мајонез
сол и црн пипер по вкус

ПОСТАПКА за двете салати:

Сите состојки исечете ги на коцки, нешто помалиу од залак. Измешајте ги павлаката и мајонезот, а потоа сите состојки соединете ги и зачинете ги по вкус.

Пред послужување салата изладете ја. Постапката погледнете ја ОВДЕ.