Најмекиот колач во светот…Највкусниот колач што сум го направила…Може да ставите овошје какво што сакате…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 јајца
1 прстофат сол
60 мл масло
100 г шеќер
150 г цврст јогурт или кисела павлака
250 г брашно
10 г прашок за печиво
100 г боровинки + 1 лажица брашно
2 лажици чоколаден чипс / капки
50 мл сок од лимон
шеќер во прав за посипување

ПОСТАПКА:

1.Пенасто изматете ги јајцата со прстофат сол и шеќер додека да станат кремасти. потоа додајте го јогуртот и маслото, па промешајте. Со жица маталка добро изедначете ја смесата и на крај додајте лимонов сок.

2.Во посебен сад измешајте ги боровинките со лажица брашно, па сипете ги во смесата.

3.Калапот со должина 24 см (длабок, а тесен) намастете го со путер. Излејте ја смесата и израмнете.

4.Одозгора сипете чоколадни капки и ставете го колачот да се пече во загреана рерна на 180 степени, 35-40 минути.

5.Печениот колач оставете малку да се посизлади, посипете го со шеќер во прав и послужете го. Постапката погледнете ја ОВДЕ.