МЕДЕНО СРЦЕ ТОРТА: Со банани, медени срца и чоколадо, брза и превкусна

Фото и рецепт: Палачинка

Потребни состојки:

3 пудинг од ванила
600 мл млеко
200 г шеќер
250 г маргарин/путер
200 г бисквити
300 г медени срца
500 г банани
200 мл слатка павлака

Loading...

Чоколадо за декорација (по желба, не мора)

Постапка:

Пудинзите разматете ги во малку млеко со шеќерот, а остатокот ставете го на оган да зоврие.

Во врелото млеко постепено додадете го изматениот пудинг и варете со постојано мешање додека да се згусне. Оставете целосно да излади.

Путерот пенасто изматете го, па додадете го во изладениот пудинг и убаво соединете го.

Во меѓувреме искршете ги бисквитите, меденото срце исечкајте го на ситни коцкички, а исто така, исечкајте ги и бананите. Убаво промешајте го со филот и убаво соединете.

На крај изматете ја слатката павлака во шлаг и филувајте ја тортата. По желба украсете одозгора со рендано чоколадо.

Loading...