Фото и рецепт: Петрова Петрова

Потребни состојки за тесто:

430 г брашно,

250 г маргарин,

2 јајца (ако се мали може и 3)

2 лажици какао,

половина лажиче цимет,

1 прашок за пециво,

половина лажиче сода бикарбона

Постапка:

Се замесува тесто се развлекува кора околу 5 мм и се вадат со чашка мала бисквитките се редат на хартија за печење. Се печат 10 минути на 180 степени.

Потребни состојки за пената:

120 мл вода,

4 лажици мед,

320 г шеќер

2 лажици желатин

4 лажици ладна вода

4 белки (ако се мали тогаш 5)

екстракт од ванила по желба.

Постапка:

Водата, медот и 320 г шеќер се ставаат на оган да зовријат. Откако ќе почне да врие се остава точно 5 минути да врие, па се трга и му се ставаат 2 лажици желатин претходно отстојан во 4 лажици ладна вода.

Во подлабок сад се матат 4 белки (ако се мали јајцата 5) во цврст шлаг и кога ќе бидат убаво изматени постепено се додава од шербетот и се мати уште 10-тина минути, па му се додава и екстракт од ванила по ваш избор.

Испечените бисквити ги редиме и ги филуваме со пената, па ги оставаме да се сушат околу 1 час.

За повисока да биде пената ја повторуваме постапката уште еднаш на веќе филуваните.

За глазура:

Топиме 5 чоколади со 10 лажици масло и ги чоколадираме колачињата.

Фото и рецепт: Петрова Петрова