Фото и рецепт: Сандра Јосифовска

Потребни состојки:

1 кг брашно

1 квасец

1 лажичка сол

масло

30 мл оцет

1 прашок за пециво

600 мл вода (млака)

Постапка:

Се замесува, се остава да стаса еден час (по што се премесува, се остава уште малку и се става во загреаното тенџере, а може и бев второ стасување веднаш да се стави на печење). 

Се топли рерната заедно со тенџерето во кое ќе се пече. 

Се пече 40 минути со капак, на 220°, и уште 10 минути без капак.

Лепчето е екстра, меко и крцкаво.

Фото и рецепт: Сандра Јосифовска

Од Македонска кујна, некогаш и денес