Она што е најдобро во врска со овој лек, е тоа што не мора да одите во аптека за да го купите (бидејќи го нема во продажба), туку вие сами можете да си го направите дома, од природни и проверени состојки.

За да го приготвите потребни ви се само две состојки кои сами по себе се лековити доколку се земаат правилно и во точно дозирани количини, но од нивната комбинација се добива многу ефикасно и делотворно средство кое ќе ви го обнови целиот организам.
Овој ДРЕВЕН ЛЕК лекува повеќе од 100 болести, ја подобрува циркулацијата, ја чисти кр-вта, ги зацврстува ѕидовите на кр-вните садови, го јакне имунолошкиот систем, а сите клетки во телото се поисхранети со кислород. Овој природен лек од лук е една од оние работи која треба да ја користи секој човек кој се грижи за своето здравје.
Одличен е за исфрлање на солите од организмот, за прочистување на кр-вта од токсини, за јакнење на имунолошкиот систем, јакнење на кр-вните садови и забрзување на метаболизмот. Може да се користи за сите болести.

Она што е најдобро во врска со овој лек, е тоа што не мора да одите во аптека за да го купите (бидејќи го нема во продажба), туку вие сами можете да си го направите дома, од природни и проверени состојки.
Потребни состојки: една поголема стаклена тегла со добар капак, 12 чешниња лук и 500 мл црно квалитетно вино

Постапка: во стаклена тегла ставете 12 излупени чешниња лук. Секое чешне исечете го на четири делови. Прелијте го лукот со половина литар црно, квалитетно домашно вино. Затворете ја теглата и оставете ја на прозор, на сонце две седмици. Внимавајте, ако е претопло, тргнете ја теглата привремено под сенка.
Потребно е теглата да ја протресувате ја 2-3 пати дневно, за да може лукот да ги испушти лековитите сокови во виното. После две седмици процедете го виното, а лековитата течност чувајте ја затворена во тегла (или шише), однадвор завиткана со алуминиумска фолија, на темно и ладно место.
Употреба: секој ден се консумира по една супена лажица, трипати дневно, 20-30 минути пред оброк. Направете пауза од шест месеци, па повторете ја постапката. ПРОЧИТАЈТЕ: Енергетска комбинација за која велат дека е семоќна – се приготвува од мед, ореви, лук и јаболков оцет – прочитајте што сè лекува

Оваа чу-дотворна комбинација помага во лекување на многу болести. Комбинацијата од мед, лук, ореви и јаболкова киселина ќе ви го подобри имунитетот само по неколку дена. Оваа мешавина е вистински дар од Бога. Веднаш подгответе го и нема да зажалите.
Овој е ликсир помага при заболувања на грлото, неправилно варење на храната, слаба циркулација и бавен метаболизам. Исто така се препорачува за болести на срцето, бубрезите и кр-вните садови. Доколку сакате да се ослободите од вишокот килограми, овој препарат и за овој проблем може да ви помогне.
Мешавина од мед и јаболков оцет за срцевоболни

Неодамна, американските истражувачи пишуваа за чудесното влијание на јаболковата киселина врз физичката и менталната состојба на организмот. Се користи долго време во лекувањето, а се добива од јаболка што се оставаат да ферментираат во дрвени буриња, бидејќи дрвото ја подобрува природната ферментација.
Оптималната д оза на јаболков оцет што треба да се земе во текот на денот е: раствор од две лажици оцет во 200 мл млака, претходно зовриена вода и две лажици мед. Земете два до три пати на ден пред јадење (секако, доколку немате чувствителен стомак).
Овој е ликсир помага при заболувања на грлото, неправилно варење, слаба циркулација и бавен метаболизам. Исто така се препорачува за болести на срцето, бубрезите и кр-вните садови. Според некои извори, решението се покажало добро во третманот на ноќна енуреза кај деца.
Докажано е и дека вкусниот сок добиен на овој начин го намалува кр-вниот притисок и дека е одличен сојузник во одржувањето на витката фигура. Исто така се препорачува против алергија од полен со земање пред појадок и пред спиење. Одамна е познато дека медот е најдобриот се-датив со кој се зајакнува сонот.

Доколку имате несоница и неквалитетен сон, потребно е да земете една лажичка мед пред спиење. Но, ако во текот на вечерта не заспиете и медот не ви помогне да имате добар сон, народната медицина го препорачува следниот рецепт:

Во мала чаша додадете три лажици јаболков оцет и една лажичка мед. Половина час после тоа сонот „ќе ви затропа на врата”. Во случај на поголема вознемиреност или сериозна несоница, потребно е да се земат уште две лажички од оваа мешавина. Повторете ја постапката во случај на будење во текот на ноќта.