Куглоф од портокал – брзо, едноставно, мек како душа, мерки со лажица

Фото и рецепт: Хаснија Велаџиќ

Потребни состојки:

6 јајца
12 лажици шеќер и 1 прстофат сол
12 лажици масло
6 лажици јогурт
6 лажици млеко
3 лажици сок од свеж портокал
1 прашок за портокал
15 лажици полни брашно
1 лимон – рендана кора
½ портокал – рендана кора

Постапка:

Јајцата пенасто изматете ги со прстофат сол, па постепено додадете го и шеќерот додека матите и продолжете додека да се растопи. Потоа додадете го јогуртот, маслото и млекото, убаво промешајте со лажица, па додадете го сокот од портокал.

Loading...

Постепено додавајте го брашното помешано со прашок за печиво и мешајте додека да добиете убава смеса без грутчиња. На крај изрендајте кора од лимон и портокал за вкус.

Добиената смеса излејте ја во намастен силиконски калап и ставете да се пече 15 минути на 180 степени, а потоа намалете на 160 степени и печете вкупно еден час или додека куглофот да биде испечен.

Фото и рецепт: Хаснија Велаџиќ

Loading...