Еден многу едноставен рецепт за макало од Малешевскиот крај – не се може без него!

Фото и рецепт: Пале Гугусовска Здравкова

Потребни состојки:

20 суви пиперки
3-4 чешниња лук или по желба
200 мл масло за јадење
2 лажички мелен црвен пипер
сол по вкус

Постапка:

Пиперките се ставаат на оган со вода да се сварат. Потоа се чистат и се толчат во толчник.

На страна се чисти лукот, па и тој се толчи заедно со пиперките и малку сол. Густината сами ја одредувате, па ако сакате поретко, додавате од течноста во која се вареа пиперките.

Потоа се загрева масло за јадење, се додава малку црвен пипер и се попаруваат пиперките како запршка. Се посолува по вкус.

Количините за овој рецепт се одокативни, секој по вкус може да си додава или одзема.

Кај нас, веднаш штом се исушат пиперките, веднаш се приготвува ова макало, а доколку се погоди и некоја лута пиперка, уште поубаво!

Фото и рецепт: Пале Гугусовска Здравкова

Претходна статијаНајубавите рецепти за ПЕЧИ ГМЕЧИ – кој пробал знае, а кој не не пробал, ќе се кае
Следна статијаСо тумор на црн дроб ме праќаа од една во друга болница, за среќа спасот го најдов во клиниката Жан Митрев