Деликатес без шеќер и брашно: вкусен и здрав рецепт за десерт кој можете секој ден да го правите…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 банани
2 Јајца
200 мл млеко
130 г овесни снегулки
40 г кокосови снегулки
2 лажички прашок за печиво
1 прстофат сол

За глазура:

1 бар темно чоколадо
2 лажици путер
100 г тостирани кикирики или ореви

ПОСТАПКА:

Изблендирајте ги бананите: Започнете така што ќе ги излупите бананите и ќе ги ставите во блендер. Мешајте додека да постигнете мазна конзистентност налик на пире. Префрлете го пирето од банана во длабок сад.

Измешајте ги состојките: Во пирето од банана додајте ги јајцата и ладното млеко. Темелно измешајте со жица додека смесата да се изедначи и добро се соедини.

Вклучете ги сувите состојки: Постепено додајте го овесните снегулки, кокосовите снегулки, прашокот за печиво и малку сол во смесата со банани. Мешајте додека целосно да се соединат сите состојки и тестото да се изедначи.

Подгответе го садот за печење: Обложете го дното и страните на помал сад (18х19 см) за печење со хартија за печење.

Печете ја смесата: подготвеното тесто истурете го во садот за печење и рамномерно распоредете го со кујнска шпатула.

Садот се става во загреана рерна на 180 Целзиусови степени и се пече приближно 35 минути или додека да добие златнокафеава боја.

Изладете и сипете ја глазурата: Откако ќе се испече, извадете го колачот од рерната и оставете го целосно да се излади. Во меѓувреме, подгответе ја глазурата со топење на темното чоколадо и путерот во микробранова печка.

Мешајте додека да се изедначи, а потоа измешајте ги мелените кикирики или ореви. Глазурата рамномерно распоредете го колачот.

Изладете ги и сервирајте: Десертот ставете го во фрижидер за да се стегне глазурата. Откако ќе се излади, исечете го на коцки и уживајте со шолја чај или кафе. Постапката погледнете ја ОВДЕ.