ЦИМЕТ ДИЕТА…намалете 5-7 килограми за една седмица без гладување…

Можеби веќе сте прочитале за диетата со цимет. Оваа популарна диета, како и многу други, долго време е предмет на различни дебати.

Додека некои мислат дека нема ефект, други зборуваат за фантастични резултати постигнати во рок од една или две недели. Исто така, ќе наидете на информации дека резултатите може да се видат само по три или дури шест месеци.

Игнорирајте ги бројките што ви ги нудат, но внимавајте на благотворното дејство на циметот врз организмот – бидејќи здравјето е поважно од бројките.

Како изгледа ЦИМЕТ ДИЕТАТА?

Упатствата за следење на оваа диета се едноставни: двапати дневно, наутро и пред спиење, пијте 150 мл од напитокот или чај со мед и цимет. За еден пијалак, кој можете да го пиете топол или ладен, ви се потребни:

300 мл вода,
1/2 лажичка цимет и
1 лажица мед.

Зовријте вода и во неа додајте цимет. Само кога ќе стане млака, додајте го медот. По желба освежете со малку лимонов сок.

СО БРЗИНА НА СВЕТЛИНАТА- ЦИМЕТОТ ГО ТОПИ МАСНОТО ТКИВО ОД СТОМАКОТ: Но, само ако ВАКА го користите

Во диетата не се споменува промена на вашите навики, но со физичка активност и дисциплина во исхраната ќе постигнете побрзи и поодржливи резултати.

Можете исто така да додавате цимет во вашите оброци како дел од диетата, но мора да се внимава при изборот на видот и количината на цимет.

Циметот, освен што одлично оди со десерти, пијалаци со кофеин, житарки, јогурт, јаболка или палачинки, може да се најде и во главните јадења, како што се чорбите и јадењата со говедско месо.

Корисното дејство на циметот врз телото

Циметот е силен антиоксиданс кој помага во борбата против стресот, а со тоа може да влијае и на нивото на кортизол во крвта, што влијае на нивото на шеќер во крвта, чувството на ситост и имунитетот. Покрај тоа што е добро за дијабетичарите поради ова, исто така:

Cara Faus / Flickr.com

-го намалува лошиот холестерол и мастите во телото,
-има фунгицидно дејство, ги уништува габите и го спречува нивниот раст,
-има аналгетски и антиинфламаторно дејство,

-ги ублажува менструалните тегоби и ревматските болки,
-спречува прекумерно згрутчување на крвта во случај на физички повреди и
-има позитивен ефект врз функцијата и концентрацијата на мозокот.

Што е кумарин и како делува?

Кога зборуваме за циметот и за можната штета од неговото консумирање во големи количини, зборуваме за кумарин.

Оваа состојка може да доведе до оштетување на бубрезите и црниот дроб и разредување на крвта и други здравствени проблеми, вклучително и проблеми со нервниот систем. Најчесто се препорачува не повеќе од половина лажичка цимет дневно.

Најдобриот вид цимет

Некои извори препорачуваат да пробате различни видови цимет во вашата исхрана, но многу е важно да ги знаете видовите кои се лековити.

Имено, цејлонскиот цимет со потекло од Шри Ланка е најдобриот избор за програма за слабеење. Содржи ниско ниво на кумарин. Од друга страна, касија или кинески цимет од Бурма содржи високо ниво на кумарин.

За жал, циметот што го наоѓаме во продавниците е обично касија. Иако е прифатлив за повремена употреба, доколку имате намера да консумирате цимет на дневна основа, погрижете се тоа да е цејлонски цимет.

Мирисот на цимет, мирисот на празниците може да стане и мирис на вашето добро расположение и здравје. Прочитајте како се приготвува цимет-напитокот со газирана вода:

ЦИМЕТ ДИЕТА стопете 7 килограми за една седмица без гладување