БЕЗ ЈАЈЦА, БЕЗ МИКСЕР…Евтин и најбрз кокос колач со мерки на чаша…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл):

1 чаша кокос
1 чаша шеќер
1 чаша млеко
1 чаша јогурт
1/2 чаша масло
2 чаши брашно
1 кесичка прашок за печиво
1 кесичка ванилин шеќер

За глазура:
100 г млечно чоколадо
2 лажици масло

ПОСТАПКА:

1.Во подлабок сад рачно помешајте кокос, шеќер, ванила и млеко. Потоа постепено додека мешате додајте го јогуртот, па маслото.

2.Потоа додајте го брашното и прашокот за печиво, па повторно измешајте додека сите состојки да се соединат. Смесата излејте ја во намастен калап 20х30 см и печете во загреана рерна на 180 степени, 20 минути.

3,Чоколадото растопете го на пареа заедно со две лажици масло.

Со глазурата премачкјате го печениот колач. Постапката погледнете ја ОВДЕ.

https://youtu.be/S_IpYItoTB0?si=UXO-UgeygHLtgwPx