Зглобовите и коските престануваат да б олат штом ги исчистите од солите, а за целосно излекување на локомоторниот систем, користете го овој лек. После 2 недели, според д-р Малахов треба да престанат да ве б олат зглобовите и коските, а локомоторниот систем повторно ќе профункционира како никогаш да немало пречки.

Генадиј Петровиќ Малахов, руски лекар по природна медицина кој во повеќе од 60 книги претставил како да се излечат 200 најраспространети заболувања, смета дека кос-ките и зглобовите б олат затоа што со текот на времето во нив се калцифицираат солите кои треба да се исфрлат од организмот.

Тој наведува дека овој конкретен лек за чистење на солите од организмот е многу ефикасен и е многу едноставен. Овој метод на лекување би требало да се спроведе после чистење на дебелото црево, но ефект има и без тоа.

Навечер во 300 мл зовриена вода, ставете 5 г ловорови лисја кои најдобро е да ги исечкате на ситно. Гответе 5 минути, а по изминатото време тргнете од шпорет и оставете чајот да отстои со листовите во термос преку цела ноќ.

Следниот ден процедете го чајот и пијте во голтки во текот на целиот ден. Немојте да го пиете целиот раствор одеднаш бидејќи може да предизвика ком-пликации како кр-вавење. Спроведувајте ја терапијата во период од 3 дена.

Потоа направете пауза од 7 дена, а потоа терапијата може да се повтори. За хронични бо-лести на зглобовите и коските, терапијата треба да трае 5 дена. При спроведување на терапијата со ловоров лист, не плашете се доколку забележите дека урината ви е црвенкаста или дека почесто мокрите од вообичаено.

Ова е вообичаена појава, тврди д-р Малахов. Тој исто така посочува дека ќе престанете да чувствувате б олка во зглобовите и кос.ките, а целиот локомоторен систем ќе ви се придвижи, како никогаш да не сте имале проблем.

Ова е знак дека терапијата со ловоров лист е успешна. Доколку повторно почувствувате б олки по одредено време, повторете ја терапијата.

Ловоров сируп за кашлица, кој ќе ве изненади со својот пријатен и благ вкус, што честопати не е случај со другите рецепти за оваа намена.

Потребни состојки: 6 ловорови лисја, 250 мл вода, 6 лажици кафеав шеќер, 1 лимон со средна големина.

Подготовка: Зовријте ја водата во соодветно тенџере, а потоа додајте ги ловоровите лисја и варете го чајот 6 – 10 минути поклопен со капак. Процедете го чајот и претурете го во чаша.

Додајте кафеав шеќер и исцедете го лимонот во чајот. Промешајте ги сите состојки и почекајте шеќерот да се растопи во чајот. Кон-сумирајте 2-3 лажички на ден од сирупот.

Ова е сосем соодветна доза, доволно за ублажување на непријатноста на кашлицата и исфрлање на слузта. Чувајте го ловоровиот сируп во фрижидер и можете да го користите во наредните 3 дена, а потоа е пожелно да направите нова тура од сирупот.  Во случај на силна настинка, земете дополнително парче ловоров лист и џвакајте го. Оваа техниика исто така ќе ја ублажи непријатната сува кашлица.

Ловоров лист за одржување хигиена на стапалата и лекување на габични инфекции на ноктите

5 големи ловорови лисја сомелете ги што е можно поситно и прелијте ги со 96% ал-кохол (100 мл). Оставете да отстои 7 дена, а потоа процедете ја течноста. Подмачкајте ги нозете со смесата, но само откако добро ќе ги отстоите нозете во топла вода со лажица сода бикарбона.

Избришете ги нежно стапалата, намачкајте ги со смесата на местата на габичната инфекција (околу ноктите), облечете памучни чорапи и оставете да делува лекот некое време, а потоа само исплакнете со вода.