Hallux valgus или валгусна деформација на палецот настанува со таложење на соли во организмот. За нивното формирање може да придонесе прележан грип, ангина, гихр, лош метаболизам, неправилна исхрана, ревматски инфекции, неудобни чевли и наследен фактор.

Овој деформитет е вистински кошмар, бидејќи освен што е болен и естетски непријатен, многу е потешко да се најдат соодветни обувки.

Овој деформитет може сериозно влијае врз квалитетот на живеење и доколку не се спречи натамошниот напредок, може да дојде до целосна деформација на прстите од нозете, кога единствено решение е само хируршката операција.

За лекување на овој проблем најпрво е потребно добро да се исчисти телото од наслаги и тоа со помош на напиток од ловоров лист. Ова се 5 ефикасни методи!

1.НАПИТОК ОД ЛОВОРОВ ЛИСТ

Одвечер ставете 300 мл вода со 1 лажица иситнет ловоров лист и варете 5 минути. Потоа течноста ставете ја во термос да отстои до утрото, следниот ден. Оваа течност процедете ја и пијте ја голтки во текот на денот (не ја појте целата течност одеднаш).

Повторете ја постапката три дена по ред, а секоја вечер приготвувајте свеж напиток. Повторете го третманот после 7 дена пауза.

Не се изненадувајте ако имате честа потреба за мокрење. Тоа е знак дека кристалите во телото започнале да се раствораат, па може да има блага иритација на мочниот меур. Реултатите ќе ги почувствувате после 10 дена, како и олеснување во целото тело, а болките во зглобовите ќе исчезнат.

2.РАСТВОР СО ЛОВОРОВ ЛИСТ

Овој метод на лекување се применува околу 2 месеци, а валгусната деформација потоа се повлекува и исчезнува.

Земете 5 поголеми ловорови листови, иситнете ги и прелијте ги 100 мл чист алкохол (70%) или ракија. Оставете вака да отстои една седмица, а потоа процедете. Со добиената мешавина мачкајте ги зглобовите. Пред нанесување на оваа течност, потребно е стапалата да се потопат во топла вода (3 литри вода и 1 лажица сода бикарбона). Кога убаво ќе омекнат стапалата, избришете ги и втријте ја мешавината. Облечете кратки памучни чорапи и легнете.

3.РАСТВОР СО ЈОД И АСПИРИН

мешавината од јод и аспирин е одлично средство против полните валгусни деформитети, зглобови и калуси.

Издробете ситно 5 аспирини (од 200 мг) и додадете 10 мл јод. Мешајте додека аспиринот да се раствори во јодот и да стане безбоен.

Мачкајте ги болните места (болните зглобови и другите израстоци) со овој раствор секоја ноќ. Потоа, затоплете ги нозете во текот на ноќта. Многу брзо ќе почувствувате позитивни ефекти.

4.МАСАЖА СО САПУН

обичниот сапун може да ја ублажи болката и воспаленијата во случај на валгусни деформитети. Изрендајте малку домашен сапун, нанесете го на болно место и полека масирајте. Исплакнете, исушете и со помош на јод и беби-стапче исцртајте мрежа преку зглобот.

Натопете го стапчето за уши во повидон јод, па исцртувајте хоризонтални и вертикални линии со растојание од 1 см. Оставете јодот да се исуши на кожа, па дури потоа облечете ги чорапите.

Оваа терапија трае 30 дена.

5.РАСТВОР СО ЛИМОНОВ СОК И ЈОД

Исто така, може да применувате раствор со лимонов сок и јод. Потребно е да измешајте сок од лимон и јод во однос 1:1, а потоа добиениот раствор да се нанесе на валгусниот деформитет или болниот зглоб. Овој раствор помага и во случај на калус/петен трн/жуљ.