УЧИТЕЛСКИ КОПЧИЊА: Прејрасни и лесни за подготовка, а можат да се направат неколку дена однапред и да не го изгубат убавиот вкус…Прекрасни, колачи од времето на нашите баби, кои се лесни за подготовка и многу вкусни.

Можат да се направат неколку дена однапред и може да се чуваат долго време без да го изгубат вкусот. Овој десерт може да се опише со еден збор, како оревови залаци. Рецепт и фотографии на Драгана Џорџевиќ. Еве што ви е потребно:

Рецепт и фотографии на Драгана Џорџевиќ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

300 г мелени ореви
300 г шеќер во прав
1 јајце и една жолчка
2 лажици какао

За крем 1 начин:
1 белка + 1 лажица шеќер

За крем 2 начин:
1 белка
4 лажици шеќер
1 лажица остро брашно
1 лажица лимонов сок

ПОСТАПКА:

Направете смеса од сите состојки и обликувајте топчиња со големина на лешник. Наредете ги топчињата во плех, односно хартија за печење. Притиснете го секое топче со рачката на дрвена лажица и направете вдлабнатина.

Рецепт и фотографии на Драгана Џорџевиќ

Од белката и една лажица шеќер изматете цврст шам кој не паѓа кога ќе се преврти садот. Полнете ги вдлабнатините со снегот од белка. Одозгора ставете едно зрно суво грозје или орев, бадем или лешник.

Рецепт и фотографии на Драгана Џорџевиќ

„Исушете“ ги колачите во рерна на 100 степени околу 2 часа. Убаво изгледаат кога белката ќе остане бела. Од оваа смеса можете да направите 60 парчиња.

Рецепт и фотографии на Драгана Џорџевиќ

Без разлика на бојата, уживајте во колачот полн со вкус и арома. Рецепт и фотографии на Драгана Џорџевиќ.

Ако се одличите за вториот крем: со миксер изматете ја белката со шеќерот, а при крај додајте и лимонов сок. Потоа додајте го и брашното и изедначете.

Со готварска кеса полнете ги топчињата во вдлабнувањата, па „печете“ ги со сушете на 60-100 степени, приближно еден час или повеќе во зависност од рерната. Сефиа / Сооlinarika.сom