Современиот свет се соочува со голем број хронични болести и метаболни болести од кои стра даат сè поголем број луѓе. Истовремено се чини дека модерната медицина е немоќна да се справи со нив и да го спречи нивниот развој.

Една од овие болести е дијабетесот. Во моментов има околу 460 милиони луѓе во светот со оваа дијагноза, а се проценува дека до 2030 години нивниот број ќе достигне 600 милиони луѓе.

Според експертите, половината од дијабетичарите во Македонија дури не ни претпоставуваат дека имаат такво заболување, а оние кои знаат се осуде-ни постојано да го следат нивото на шеќерот во кр-вта и да земаат лекови до крајот на својот жи вот.

Меѓутоа, постојат примери и исклучоци кои со помош на народната медицина успеале да се спасат од оваа болест. Затоа е потребно навремено контролирање и регулирање на неправилностите веднаш по нивната појава. Тегобите и болестите се решаваат многу полесно доколку се откријат и рано започнат да се третираат.

Ваков е случајот со Лилјана Панталеева од селото Костанденец. Таа стра-дала од висок шеќер со години додека не започнала да се лекува со природна медицина.

Како резултат на тоа, шеќерот на кр-вта од 9,55 и се спуштил на 4,2 и откако се нормализирал повеќе не и‘ се покачил. За да се приготви овој народен лек потребни се домашна ра-кија, ореви со тврда лушпа и листови од миризливото слаткарче или како што некои го нарекуваат – розетла.

Потребни состојки: 500 мл домашна ракија околу 40 степени (двоен препек), 16 цели ореви со тврда лушпа (15-20 во зависност од големината), 20 листови од слаткарче и 1 лажичка цимет – по желба

Постапка: во голема тегла ставете ги оревите поткршени заедно со лушпата и плод, листовите од слаткарчето исечете ги заедно со стебленцата, па и нив додајте ги и на крај прелијте со ракијата. Протресете добро, затворете и теглата ставете ја во фрижидер (на најдолната полица) да отстои 15 дена. Теглата треба да ја завиткате во хартија од весник или алуминиумска фолија и повремено да ја протресувате.

После две недели процедете ја содржината, а лекот складирајте го во стаклено шише и чувајте го во фрижидер. Пијте по 20-25 мл наутро на празен стомак додека да се потроши целата количина. Најдобро е да се пие во период од три месеци, па да се направи пауза од 1 месец, а потоа можете да повторите уште 3 месеци.

Баба Лиле тврди дека никогаш веќе не и’ се покачил шеќерот во кр-вта и дека се чувствува одлично. На сите им го препорачува рецептот бидејќи е убедена во ефикасноста на природната медицина.

Не заборавајте дека покачениот шеќер во кр-вта е болест која бара ст-рог ре-жим, здрава исхрана и физичка активност, како и одбегнување на бело брашно, шеќер и останата храна со висок гликемиски индекс.

Уникатен рецепт за лекување на секакви болести од 400 г мед, 20 листови слаткарче и 20 бадеми

Ова е уникатниот рецепт на народниот лекар Петар Димков за лекување на ту-мори, прочистување на кр-вта и други секакви б олести.

Според докторот, слаткарчето е потценета билка и малку заборавена во налетот на многу нови модерни лекови. Повозрасните луѓе се сеќаваат на оваа мирисна сардела како одличен додаток на слатката и мармаладите.

Билката помага за многу различни здравствени состојби: за висок шеќер и холестерол во кр-вта, за висок притисок, за исфрлање на вишокот слуз од белите дробови, ту-мор, смирување на различни воспаленија во телото..

Потребни состојки: 400 г мед, 20 листови слаткарче – мелени, 20-30 бадеми – мелени, 1 лажица цимет, 4 лимони (2 лимони мелени со кора, без семки, 2 само сок) – опционо, може смесата да се приготви и бел лимон

Постапка: се мешаат сите состојки и смесата се чува во стаклен сад во фрижидер. Се кон-сумира по една лажица наутро и навечер во период од три месеци. Потоа се прави пауза од еден месец и се повторува постапката. Оваа смеса помага и за срцеви б олни и слаби нер.ви.

Совет: Бадемите е најдобро да бидат сирови и преку ноќ потопени во вода. Следниот ден излупете ги, па тогаш измелете ги заедно со листовите од слаткарчето.

ЗА СУВА КАШЛИЦА

Потребни состојки: 2-3 листови слаткарче, 2-3 супени лажици босилек, 2-3 ореви кршени со лушпа и 500 мл вода

Постапка: сите состојки се варат околу 5 минути. Се поклопува и по 10-тина минути се процедува. Се распоредува на 3-4 еднакви дози и се пие во текот на денот пред јадење. По желба се засладува со мед.

СЛАТКАРЧЕ – Pelargonium odoratissimum, мискимбре, итер, барбароза, пеларгониум, миск, сардела, атрче

Тоа е многу убаво, исклучително ароматично и многу полезно. Кога приготвувате компот од модри сливи или вишни, ставете по едно ливче за да добиете одлична арома. Исто така, се додава во мармалади и слатка.

Меѓутоа, оваа билка, освен што е ароматична, таа е и многу полезна и лековита. Со самото вдишување на аромата доаѓа до заздравување на имуниот систем. Скинете еден лист и протријте го низ раката за да се ослободи неговото етерично масло. Вдишувајте го овој мирис кога не се чувствувате добро и кога сте болни.

Лек за исфрлање на секретот од белите дробови и синусите:

Потребни состојки: 10 негро бонбони, 10 ливчиња слаткарче, 10 локумчиња и 500 мл вода

Постапка: се загрева водата па се додаваат бонбоните и листовите од слаткарчето. Штом започне да врие се додаваат и локумчињата и се меша полека додека да се растопи смесата. Се вари сè додека да се преполови и да згусне. Се складира во сув и чист сад и се остава така да излади. Се добива смеса слична на мармалад. Се кон-сумира по едно лажиче наутро. Се чува во фрижидер.

Коментар на Валентина Ласкова: „Чај од 3 листови слаткарче и 200 мл вода да проврие 7-8 минути, да се олади и се пие. Смирува кашлица. Испробано”.