Многу ефикасен природен лек за артритис… Зглобовите ја прават врската помеѓу коските. Тие даваат поддршка и овозможуваат движење. Секое ош.тетување на зглобовите предизвикува многу б олка и го отежнува движењето. Б олни зглобови можат да бидат поврзани со артритис или б олка во мускулите.

НАМАЧКАЈТЕ ГО ОВА МАСЛО ЗА ДА УБЛАЖИТЕ И ИЗВЛЕЧЕТЕ Б ОЛКАТА

Ова е еден од најефикасните третмани за артритис и можете да го направите дома. Потребни состојки: 1 лажица црвен (лут) пипер, четвртина чаша топло маслиново масло.

Постапка: измешајте го црвениот пипер во прав и маслиново масло. Нанесете ја мешавината на б олните зглобови и оставете да делува 15 минути. Исплакнете со топла вода. Ќе се чувствувате многу подобро уште по првата употреба. За најдобри резултати, користете ја мешавината 2 до 3 пати на ден сè додека б олката да исчезне целосно.

Експертите велат дека многу луѓе па.тат од б олки во грбот, колената, нозете, рачните и скочните зглобови – особено повозрасните лица.

За жал, постојат бројни здравствени состојби кои предизвикуваат б олки во зглобовите како остеоартритис, ревматоиден артритис, бурзитис, гихт, дислокација и разни други по-вреди.

Кога постои по-вреда на некој зглоб, особено во грбот, во голема мера е отежнато секојдневното нормално живеење и функционирање. Со б олки во грбот многу е тешко седнувањето, станувањето, движењето, па дури и стоењето.

Некои типови б олки во нозете се поврзуваат со проблеми во долниот дел од ‘рбетот, а може да се појават поради лоша циркулација, прекумерен притисок и дирекна по-вреда на зглобовите, коските, лигаментите, тетивите или друго меко тркиво.

Ова е рецепт за едно доста едноставно а ефикасно масло со чија помош може да се третираат б олните зглобови или б олките во грбот. За 15 минути доаѓа до зголемување на микроциркулацијата, поголема размена на материите во ткивото и олеснување на б.олките.

Потребни состојки: 1 лажица кајенска или лута црвена зачинска пиперка во прав и 50 мл маслиново масло

Постапка: маслиновото масло малку загрејте го, колку да стане издржливо топло, а потоа додете ја црвената пиперка во прав и мешајте додека целосно да се изедначат.

Маслото нанесете го на б олниот зглоб или грбот и фиксирајте со проѕирна фолија и шал. После 15 минути исплакнете со млака вода. Ќе се чувствувате добро уште при првото нанесување. Повторете ја постапката 2-3 пати додека целосно да исчезне б.олката.

КАКО ФУНКЦИОНИРА?

Капсаицинот кој се содржи во кајенскиот пипер го исцрпува невротрансмитерот по име „супстанција П” заслужен за испраќање на сигнали за б олка до мозокот. Значи кога ќе се блокира П, мозокот не регистрира дека нешто б оли, па лицето не чувствува б олка.

ПОСЕТЕТЕ ЛЕКАР ДОКОЛКУ: имате температура која не е поврзана со симптоми на грип; сте ос.лабеле околу 5 килограми или повеќе без диета или вежбање; вашите б олки во зглобовите траат подолго од три дена; имате силни, необјасниви б олки во зглобовите.

Исто така, не треба да се грижите доколку почувствувате топлина и пецкање после првата употреба. Тоа чувство ќе исчезне после 5 минути.

Доколку имате чувствителна кожа, ова масло користете го со внимателност. Секогаш носете ракавици додека ракувате со лутиот пипер во прав и одбегнувајте било каков контакт со очите. Не го нанесувајте на отворени рани.

Tom / Flickr.com