Тинктура од лук и нане – лекува ишијас, а се пие 10 денови во капки

Ишијас е болест која главно ги погодува постарите лица. Самото име потекнува од ишијадичниот нерв кој го инервира горниот дел од ногата и кој често е под влијание на бројни болести. Главната причина за ишијас не се наоѓа во ногата, туку во ‘рбетниот мозок.

‘Рбетниот мозок е составен од прешлени во чиј центар е дискот. Кај човек чиј ‘рбет е здрав, тој се движи заедно со’ рбетот. Кај луѓе постари од 45 години (особено жени) и кај сите постари од 60 години, овој диск е често „стегнат“, што предизвикува бројни симптоми во делот од телото што е под зафатениот прешлен.

Ишијасот е дефиниран како пролапс во ногата што се јавува откако дискот е „повлечен“ кон внатрешноста на телото на лумбалниот и сакралниот прешлен. Ишијас е збир на знаци и симптоми на пов-реда на дискот во ‘рбетниот мозок.

Ишијас обично се појавува по подигнување на тешки предмети или прекумерно виткање во областа на ‘рбетот. Добрата работа кај ишијасот е што таа веднаш дава карактеристична б олка што започнува од карлицата, а потоа полека се спушта сè до стапалата.

Ишијасот е состојба која може успешно да се лекува и превенира. Иако во повеќето случаи е поврзано со одреден физички напор или бременост, треба да се има предвид дека б олката во овој предел не навестува секогаш на ишијас, туку може да станува збор и за друго заболувања како што е туморот, на пример.

Симптоми на ишијас

Првиот и основен симптом на ишијас е б олката. Б олката не е симетрична, се јавува во едната нога, а пациентот кој стра-да од ишијас ја опишува како континуирана, силна.

Б олката е најинтензивна во пределот на горниот дел од ногата, но често се шири во регионите – пациентот често се жали на б олка во пре-поните, над зад-никот, а б олката може да се прошири и по нозете.

Секое ненадејно движење доведува до зголемена б олка, додека одморот и спиењето на страна ги ублажуваат симптомите на ишијас. Многу е важно да се утврди дали б олката се спуштила на палецот – ова лесно може да се забележи при набљудување на одењето на лице со ишијас – поради зафатеност на палецот, пациентот се потпира на петата за да не се зголеми б олката.

Проблемите со мочниот меур може да се појават исклучително ретко кај помлади луѓе, а во малку поголем број случаи кај постари лица. Поради притисок врз нервите што го ревитализираат мочниот меур може да настане инконтиненција.

Во овие случаи, потребна е брза интервенција за да се спречи трајно губење на функцијата на уринарниот тракт.

Ишијас во бременост

Во текот на последните неколку месеци од бременоста, фетусот врши голем притисок врз сите ѕидови на стомакот, а особено на задниот ѕид врши притисок врз ‘рбетниот корен во ‘рбетниот мозок.

Во моментот кога фетусот ќе ја притисне областа на ‘рбетот помеѓу лумбалниот прешлен, жената почнува да чувствува б олка што се шири на горниот дел од ногата – ова е знак дека се појавил ишијас.

Ишијасот во бременоста е претежно безопасна состојба, бидејќи б олката многу брзо се повлекува после пораѓајот. При бременост со близнаци или состојба кога фетусот е исклучително голем, притисокот може значително да се зголеми како и б олката.

Иако ишијасот често се јавува кај бремени жени, б олката обично не се шири до прстите, а со одмор, таа може целосно да се надмине. За време на породувањето, поради спуштање на фетусот во породилниот канал, б олката може да се зголеми, но веднаш по породувањето целосно исчезнува.

Третман на ишијас

Првично, најважно е да се ослободите од постојаната б олка. Кај луѓето со ишијас, бројни аналгетици се корисни, и ако лицето е витално и има здрав метаболизам, состојбата полесно се надминува. Сепак, лековите нема да доведат до трајно закрепнување.

За да се излечи целосно, потребно е повторно да се постави дискот што се изместил од ‘рбетниот мозок. Ова понекогаш се постигнува хирур-шки, но и со физикална терапија и рехабилитација во смисла на пропишување вежби кои не го оптоваруваат ‘рбетниот мозок и со чија помош дискот може да се врати во првобитната, нормална положба.

Природен лек за ишијас

Кога зборуваме за природна медицина во третманот на ишијас, мора да напоменеме дека не постои природен лек што може да го поправи анатомскиот деф-ект што се случил за време на ишијас.

Сепак, чаевите кои имаат антиинфламаторно дејство можат да ја намалат б олката и на тој начин да му овозможат на пациентот да продолжи со третманот. Еден од таквите чаеви е чајот од камилица, кој ја ублажува б олката со смирување на нервите и овозможува движење на пациентите, како и намалено чувство на б олка при несакани, ненадејни движења.

Многу експерти ги споменуваат и одличните својства на лутата пиперка, односно на капсаицинот кој има аналгетски ефект, потоа чајот од кантарион, тинктурата од лук и нане од кои можете да подготвите мевлем кој можете да го нанесете на болното подрачје.

Спиењето на удобен кревет може да ги ублажи симптомите. Избегнувајте премногу високи перници и меки душеци.

I Рецепт: Тинктура од лук и нане – рецепт

Една од најздравите намирници во светот е лукот. Лековитоста на ова растение се користи во народната медицина повеќе од 5.000 години. Еден од најстарите рецепти во светот е тибетскиот, каде тинктурата од лук и нане била најмо-ќниот лек против разни болести.

Се користи за ​​намалување на холестеролот, зајакнување на имунитетот и забрзување на метаболизмот, регулирање на кр-вниот притисок, против астма, хроничен синузитис, сезонски алергии, гастритис, воспаленија.

Потребни состојки: 350 г домашен лук, 200 мл медицински ал-кохол, неколку листови нане.

Подготовка: Излупете го лукот, изрендајте го или исечкајте го на ситни парчиња. Теглата добро измијте ја и зовријте ја со капакот. Потоа оставете ја да се исуши, а отпосле, ставете го лукот и нането во неа, а на крајот додајте го ал-кохолот.

Ал-кохолот треба да ги прелива лукот и нането. Затворете ја теглата и ставете ја во фрижидер. Протресувајте ја барем еднаш на ден, но не ја отворајте во наредните 10 дена. По изминатото време, процедете ја смесата, па вратете ја назад во теглата и чувајте ја во фрижидер.

Консумирање: Тинктурата се става во форма на капки во вода и се пие околу 15 минути пред појадок, ручек и вечера.

Ден 1: 1 капка пред појадок, 2 капки пред ручек и 3 капки пред вечера. Ден 2: 4 капки пред појадок, 5 капки пред ручек и 6 капки пред вечера. Ден 3: 7 капки пред појадок, 8 капки пред ручек и 9 капки пред вечера.

Ден 4: 10 капки пред појадок, 11 капки пред ручек и 12 капки пред вечера. Ден 5: 13 капки пред појадок, 14 капки пред ручек и 15 капки пред вечера. Ден 6: 15 капки пред појадок, 14 капки пред ручек и 13 капки пред вечера.

Ден 7: 12 капки пред појадок, 11 капки пред ручек и 10 капки навечер. Ден 8: 9 капки пред појадок, 8 капки пред ручек и 7 капки пред вечера. Ден 9: 6 капки пред појадок, 5 капки пред ручек и 4 капки пред вечера.

Ден 10: 3 капки пред појадок, 2 капки пред ручек и 1 капка пред вечера. По изминатите 10 дена направете пауза од 2 месеци. При користење на оваа терапија, не користете ниедна друга.

II Рецепт: Масло и тинктура од две билки за ишијас и зглобови, терапија од 6 денови

Потребни состојки: 5 лажици лист и цвет од кантарион, 5 лажички лист рузмарин, 1 литар сливова или комова ракија.

Постапка: Во голема стаклена тегла ставете 5 супени лажици лист кантарион и лист од цвет и рузмарин, а потоа прелијте со еден литар ракија. Затворете ја теглата и оставете ја на топло место 20 денови и протресувајте ја неколку пати на ден.

По изминатото време процедете ја течноста и масирајте ги болните места 10 минути на ден. Потоа исплакнете со млака вода и намачкајте ги со маслиново масло. Терапијата трае 6 дена.

III Рецепт: Кантарион и рузмарин

Потребни состојки: 1 литар маслиново масло, 100 г сув лист и цвет од кантарион, 50 г лист од рузмарин.

Постапка: Во еден литар маслиново масло ставете 100 г сув лист и цвет од кантарион и 50 г лист од рузмарин, затворете и оставете 30 дена на сонце, со повремено протресување. Маслото се процедува и се користи за масирање на заболените места. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

Претходна статијаЛекува срце, шеќер, масти и затнати артерии
Следна статијаАко јадете грашок може да имате струк на манекенка, нутриционистите објаснуваат како