TAJНА КОЈА НИКОЈ НЕМА ДА ВИ ЈА КАЖЕ: Помешајте рузмарин и каранфилче

Каранфилчето и рузмаринот посебно се исклучително силни зачини, а доколку ги помешате и од нив сварите чај, ќе добиете вистинско лековито средство кое ќе ви помогне за многу состојби. Еве како се вари овој чај:
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 мл вода, 10-тина каранфилчиња и една до две гранчиња рузмарин, а доколку немате свежа грмушка во дворот, секогаш можете да набавите и сув рузмарин како зачин од големите супермаркети или од билна аптека. Во тој случај користете две супени лажици.
ПОСТАПКА: Зовријте ја водата па додајте го рузмаринот и каранфилчињата, намалете го огнот на најтивко и оставете да се вари десет минути. Потоа процедете го чајот и испијте го во голтки. Еве за што е добар овој чај:
Каранфилчето е исклучително моќна билка која се користи во лекувањето на разни бактериски инфекции, против паразити во телото. Овој зачин содржи еугенол, кариофилен и танин, кои имаат силни антимикробни својства.
Овие супстанции патуваат низ кр-вотокот у-би-вајќи ситни паразити, нивните јајца и ларви. Затоа, каранфилчето е неопходен дел од добро познатата антипаразитска програма на д-р Кларк. Исплакувањето на усната шуплина со овој чај од каранфилче и рузмарин ја олеснува б олката во грлото.
Јапонските научници открија дека, како и многу други зачини, така и каранфилчињата содржат антиоксиданси кои помагаат да се спречи оштетyвањето на клетките што може да предизвикаат рак. Најновите истражувања покажаа дека каранфилчето е најдобриот антиоксидантен зачин поради високото ниво на фенолни соединенија.
Каранфилчето е cтимyланс, локален антисептик и благ анестетик. Во комбинација со рузмариноит има позитивни ефекти врз слузокожата на желудникот, ги релаксира мазните мускули кои се поставени над дигестивниот тракт, делува против повраќање и подуеност и генерално поттикнува на правилно функционирање на дигестивниот систем.
Стоматолозите користеле каранфилче како орален анестетик во минатото. Тие исто така го користеле за дезинфекција на коренските канали на забите. Каранфилското масло е сè уште активна состојка во некои производи за миење на устата и против лошиот здив.

Популарно се верува дека растворање на 2 чешниња цели каранфилчиња во устата, без џвакање и голтање, помага во спречување на желбата за ал-кохол кај ал-кохоличарите. ДО3ИРАЊЕ: Може да се зема двапти по 100-150 мл чај дневно.
Рузмаринот одамна е познат по своите лековити својства, па речиси во секое домаќинство се одгледувало грмушка од оваа зимзелена ароматична билка, а се употребувал не само како зачин во јадењата, туку и за лекување на бројни болести.
За оваа комбинација малкумина знаат, а само упатените во билкарството и фитотерапијата го употребуваат лековитите својства на овој исклучително моќен чај. Постапката и објаснувањето можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.
Претходна статијаАлцхајмер се најавува со овие знаци пред да ви затропа на врата, еве како навреме да го препознаете
Следна статијаНЕПЕЧЕН КОЛАЧ СО ЦРВЕНО ОВОШЈЕ: Брз, лесен и вкусен колач кој можете често да го правите