Дома Тагови вишни

Таг: вишни

Ова се двата најдобри рецепти за сок од вишни без конзерванси:...

Вишните се едни од омилените бобести овошја, а во летниот период дефинитивно се на првото место особено кога станува збор за десерти. Сето ова...

Ова завршува во ѓубре, а ги лекува сите болести со мочниот...

Започна сезоната на црешите. Иако петелките од црешите и вишните се фрлаат, тоа е побрешно, бидејќи токму од нив се приготвува еден многу лековит...

СТАРИНСКИ КОЛАЧ СО ВИШНИ: Вака го правеа баба ми и мајка...

Рецепт и фотографиии на Верица Николиќ. Ова е еден од наубавите брзи и лесни колачи кој нема кој не го сака. Тестото е меко...

ДОМАШЕН СОК ОД ВИШНИ: Без варење, се добиваат дури 15 литри...

Вишните се исклучително здрави, не морав да ви го спомнувам тоа, а сигурно знаете дека освен плодот, исто така и листот и дршките на...

ДЕСЕРТ КОЈ ГО ОБОЖАВААТ СИТЕ ГЕНЕРАЦИИ: Неодоливо сочен и освежителен, старински...

Направете го овој старински колач според рецептот на нашите баби. Ако токму во овој момент размислувавте со каков десерт да се почестите после ручекот,...

КОЛАЧ СО ВИШНИ: Најдобриот колач со мерки на чаша

Потребни состојки: 2 чаши јогурт, 2 чаши брашно, 2 чаши шеќер, 1 чаша масло, 1 кесичка прашок за печиво, 2 јајца, шеќер во прав...

БАКЛАВА СО ВИШНИ: Многу интересна комбинација што ќе ве воодушеви

Ако ги замениме оревите во рецептот за „обичната“ баклава, ќе добиеме еден не помалку интересен десерт. Ако на тоа додадеме и дека таквиот колач...

Сите ќе ви го бараат овој рецепт: едноставен колач со вишни,...

Овој колач со вишни е многу брз и лесен за подготовка, а се приготвува од состојки кои сите ги имаме во кујната. Главни состојки...

Сочен ролат со вишни и пудинг од ванила, колку пати и...

Рецепт и видео презентација на Виолета од Летина кујна. Сочен ролат со вишни и пудинг од ванила, толку едноставен, а е превкусен. Може да го...

Слатко од вишни – без конзерванси

Сите слатка се убави и вкусни, но слаткото од вишни има посебна освежителна нота. Потребни состојки: 1 кг вишни 1,25 кг шеќер Постапка: Вишните измијте ги од семки. Земете...