Дома Тагови цвеќе

Таг: цвеќе

ПРКОС (Portulaca grandiflora) – отпорна градинарска билка која цвета преку цело...

Стариот латински назив датира уште од Плиниј. Според некои автори доаѓа од portula – вратничка, со што се прави алузија на лесно видливите отвори...

Како се одгледува ИСУСОВ ТРН или Euphorbia milii

Исусов трн, Исусов венец, Божји трн е претставник на преку 2000 видови euphorbie. Овие различни видови се разликуваат по тоа што некои се слични...

Како се одгледува хортензија во саксија: овие видови сигурно успеваат, а...

За да добиете што е можно поголем број цветови во сезоната,  разгледајте ги само видовите на хортензија кои цветаат повеќе пати. Овие билки поседуваат...

Обетка: цветот кој го има најубавиот балски фустан, се радува на...

Некое цвеќе едноставно е волшебно и има свои посебности по кои се разликува од останатите. Затоа е сакано. Едно такво цвеќе е Фуксијата, бидејќи...

Причини зошто треба да засадите ЈАСМИН: ја лекува душата и ги...

Ова растение со прекрасни цветови потекнува од тропските краеви на Јужна Америка. Има околу 40 видови, а најчесто се одгледуваат 2 вариетета. Dipladenia sanderi има...

Мали трикови за поубаво цвеќе – дознајте како да имате најубаво...

Верувале или не, храната од вашата кујна многу пријатно делува и на вашите цвеќиња. Многу намирници како и остатоците од готвењето делуваат како храна...

Балконскo цвеќе кое на сите им успева – цвета од пролет...

Ништо не го разубавува балконот така величенствено како што тоа го прави цвеќето. И вие би сакале да го украсите својот балкон но не...

ЖЕНСКА СРЕЌА – Спатифилум, ќе ве изненади магичната моќ

ЖЕНСКАТА СРЕЌА се крие во хармонијата на домот, а за оваа билка се верува дека токму таа го носи мирот и спокојството, но и...

Смеса од три состојки која го враќа животот на вашите цвеќиња

Дали ви се случило некогаш некоја од вашите билки, без посебна причина, да почне да венее? Не очајувајте и не ја фрлајте веднаш. Ова е проверен...

10 ОРИГИНАЛНИ ИДЕИ КАКО ДА ЈА УКРАСИТЕ ГРАДИНАТА…

Погледнете неколку оригинални идеи кои ги пронајдовме за вас, а кои можат да ви послужат како инспирација за некои идни креативни предизвици. Пронајдете стари канти...