Овие популарни мали домашни цвеќиња се одличен избор за почетниците ентузијасти за одгледување на растенија со раскошни цветови. Африканските темјанушки или како што се нарекуваат кај нас, љубичици, лесно се набавуваат зашто ги има речиси во секоја цвеќарница, забавни се за одгледување и внесуваат сјај од разновидни бои и весела нота во вашиот дом.

Меѓутоа, колку и да се лесни за одгледување овие убавици, сепак, мора да се следат некои правила за да не угинат од премногу вода или премногу топло. Една од најчестите поплаки на одгледувачите на љубичици е дека тие не им цветаат повторно откако еднаш биле земени од цвеќарницата.

Овие мали растенија не се тешки за одгледување, но ако знаете како правилно да се грижите за нив, ќе останат убави и често ќе цветаат во годините што доаѓаат.

За африканските темјанушки:

Африканската љубичица, Сенпаулија, е тропско растение кое потекнува од Танзанија и Кенија. Постојат многу подвидови на ова прекрасно растение, вклучувајќи и многу кои се загрозени поради нивното живеалиште кое постепено исчезнува.

И покрај нивното плодно присуство во нашите домови и расадници, во дивината, овие прекрасни и деликатни растенија може брзо да исчезнат засекогаш поради брзото yништување на шумите.

Избор на вашето растение

Една од најдобрите работи за овие мали цвеќенца е тоа што можете да ги најдете речиси секаде каде што се продаваат растенија. Дури често ги има во продажба и во локалните самопослуги. Африканските темјанушки имаат мноштво бои, форми на цветни ливчиња и форми на листови. Кога го избирате вашето растение, проверете дали има штетници или болести.
Листовите треба да бидат темно зелени и релативно без дамки; сепак, една или две точки на листовите од оштетување на водата е во ред. Стеблата треба да бидат цврсти и крути, а не овенати. Почвата треба да биде влажна, да не е целосно исушена, ниту да биде премногу натопена.

Ако можете, нежно извлечете го растението од саксијата и проверете ги корењата; тие треба да бидат светло бели и растението не треба да биде премногу врзано за коренот. Изберете растение со многу пупки на него. Ќе уживате во цветањето многу подолго.

Почва

На африканските љубичици им треба лабава, почва која брзо се исцедува водата од неа, за да им овозможи на корењата да дишат и да се шират. Доколку сте во можност, купете специјална почва наменета за љубичици.
Вода

Наводнувајте ги африканските темјанушки кога горниот сантиметар од почвата е сув. Овие растенија не сакаат влажна почва и подложни се на гниење ако корењата седат подолго во вода.

Најдобар начин за наводнување на африканска виолетова е да се стави во мијалник и да се полее темелно веднаш под нејзините лисја. Никогаш не ја полевајте директно круната. Оставете го растението да отстои половина час за да се исцеди вишокот вода пред да го вратите на вообичаеното место.

Нешто на што треба да се внимава кај африканските темјанушки, е на нивните листови кои лесно горат. Наводнете ги вашите љубичици со вода (на собна температура, не ладна и директно од чешма) и наводнете ги од под лисјата, внимавајќи да не се скинат стебленцата.

Ако ви се случи да ги навлажните листовите, нежно исушете ги со помош на хартиена салветка целосно пред да ги вратите на светлина, или ризикувате да дојде до изгореници.

Светлина и температура

Африканските темјанушки се тропско растение и сакаат силна индиректна сончева светлина. Прозорец со северна или источна експозиција е идеален за овие мали момци. Тие имаат потреба од 6-8 часа светло сонце дневно.

Сепак, тие не треба да бидат на директна сончева светлина бидејќи можат да изгорат. Како и многу други домашни растенија, африканските љубичици ги претпочитаат истите температури што ги сакаме и ние. Најсреќни се на дневни температури меѓу 18-24 степени Ц.

Растенијата ќе имаат корист од малку дополнителна влажност. Можете лесно да го постигнете тоа со полнење на чинијата под саксијата со вода. Зимно време не ги оставајте цвеќињата во близина на ладните прозори.

Нивните листови не смеат да ги допираат ладните прозорци. Поместете ги во внатрешноста од просторијата за да им биде удобно. Секоја недела вртете ја за четврт агол за да може рамномерно да ја прима светлината од сите страни.

Ѓубриво

Африканските љубичици имаат посебни потреби за хранливи материи. Најдобар начин да ги одржите здрави е да ги наводнете со специфично ѓубриво наменето за нив кое можете да го најдете во земјоделски аптеки. Трае доста долго зошто се става по малку на одреден период.

Клучот за цветање

Африканските темјанушки ќе цветаат обилно со малку дополнително внимание. Ако прашате наоколу, една од најчестите поплаки што ќе ги слушнете за африканските темјанушки е: „Не ми цветаат, остануваат само зелени листови во саксијата“.

Колку сопственици на растенија заборавиле каква боја има цвеќето на нивното растение затоа што поминало толку долго откако еднаш прецветало? За да ја натерате вашата љубичица да цвета одново и одново, трикот е многу светлина и вештачко ѓубриво.

Дајте им што е можно повеќе светла индиректна светлина што е можно подолго секој ден. Ѓубрете со јачина ¼ секој пат кога полевате за да му ги дадете на растението хранливите материи што и се потребни за да продолжи да цвета.

Забелешка – Ако изберете да ѓубрите со секое наводнување, може да се наталожат соли во почвата. За да спречите оштетување на вашите љубичици, полевајте ги без ѓубриво еднаш месечно за да ги исфрлите вишокот соли.

Ако на вашето растение му дадете доволно светлина и храна, ќе се изненадите колку често ќе ве поздравуваат со живописни цветови и здрави смарагдно зелени лисја. Добро нахранета љубичица ќе цвета неколку пати годишно.

Вообичаени проблеми/штетници

Еден од најчестите проблеми со африканските темјанушки е гниење на коренот од прекумерно наводнување. Ќе забележите овенати стебла дури и откако растението ќе се напои. Наводнувајте ги само кога горниот сантиметар од почвата е сув и не дозволувајте да седат во вода. Погрижете се саксијата да има дупка на дното за да се исцеди вишокот вода.

Ако листовите се светло зелени или изгледаат избелени, вашата мала љубичица добива премногу сонце. Преместете го на место со помалку директна сончева светлина. Дамките од ‘рѓа на листовите се знак дека премногу го ѓубрите. Полевајте го само со обична вода неколку недели за да се измие вишокот ѓубриво од почвата.

Африканските темјанушки понекогаш можат да подлегнат на габа или прашкаста мувла. Ова често се случува кога растението е премногу наводнувано и/или му е премногу студено. Најдобар начин за лекување на растението е да се отстранат сите заразени лисја со стерилен пар ножици и да се испрскаат со фунгицид.

Пресадување

За разлика од повеќето растенија, африканските темјанушки напредуваат кога се малку врзани за коренот. Ако им стане премногу тесно, сепак ќе престанат да цветаат. Кога е време да ги пресадите вашите темјанушки, изберете саксија што е околу 1/3 од дијаметарот на растението.

Запомнете дека африканските љубичици сакаат да дишат и не толерираат влажни корења, затоа не заборавајте да изберете тенџере со дупка на дното за одводнување.

Саксиите од теракота се одличен избор бидејќи овозможуваат добар проток на воздух до корењата на растението. Како што растат, корењата се шират наместо да одат надолу, така што новата саксија не треба да биде премногу длабока.

Секогаш почнувајте со чиста саксија.

Ако користите саксија во која имало други растенија, прво дезинфицирајте го со натопување во раствор од вода и сода бикарбона или некое друго средство за дезинфекција. Оставете го садот целосно да се исуши пред да ставите растение во него.

Наводнете ја вашата љубичица штом е во новата саксија со свежа земја и оставете ја да се исцеди. За да му дадете поттик на вашето растение по пресадувањето, ставете го садот во терариум или ставете го во шатор со пластична кеса една или две недели. Ова ќе му обезбеди многу влажност.

Како да се размножуваат африканските темјанушки

Да бидеме искрени, една африканска љубичица никогаш не е доволна. Добро е што тие се толку лесни и забавни за размножување.. Исечете здрав лист од главното растение со стерилизиран нож или ножици.

Изберете лист од средниот ред на листови, не премногу блиску до центарот и не премногу блиску до надворешниот раб. Исечете го стеблото за да остане околу 1/2″. Сега направете мал рез од 45 степени на врвот на стеблото.

Наводнете ја почвата во саксијата и оставете добро да се исцеди. Со помош на стапче за јадење или молив направете дупка во почвата под агол и нежно ставете го засеченото стебло во неа. Сега притиснете ја почвата на местото, многу нежно, само до дното на листот.

Чувајте ги вашите мали лисја среќни во топол, влажен терариум. Ако немате терариум, направете сами еден вид стаклена градина. Пластично шише исечено на половина, исто така, може добро да послужи за мали саксии.

За приближно 2-3 месеци (може и побрзо), ќе забележите мали ливчиња како растат од главниот лист. Тие може нежно да се одвојат од главниот лист (и не мора) и да се стават во мали саксии.

Потребни се околу шест месеци за растението да се развие до точка каде што ќе почне да цвета. Со соодветна грижа и хранење, овие шармантни растенија ќе му дадат веселост и боја на вашиот дом во годините што доаѓаат.