Дома Тагови цвеќе

Таг: цвеќе

Цвеќе со необични лечителни моќи за кои ретко кој знае: лекува...

Каланхоата е вистинското растение за сите оние љубители на цвеќиња кои немаат многу искуство или време за нивно одгледување и кои велат дека градинарските...

ЖЕНСКА СРЕЌА – Спатифилум, се верува дека носи среќа во домот...

ЖЕНСКАТА СРЕЌА се крие во хармонијата на домот, а за оваа билка се верува дека токму таа го носи мирот и спокојството, но и...

Цвет кој не им се подарува на жените: Се верува дека...

Секој цвет си има свое значење, а со тоа и порака која се пренесува со самиот чин на подарување. Затоа, внимателно одберете го подарокот...

Ако навремено се снабдите со ова семе, за неколку месеци ќе...

Со цел вашата градина да биде шарена кога ќе пристигне пролеттa, сега е вистинското време да започнете со малите градинарски работи. Со оглед на...

Дознајте повеќе за вашиот карактер според изборот на омиленото цвеќе

Какво цвеќе сакаме – таква ни е душата: романтичарите сакаат ружи, орхидејата е цвет на успешните! Докажано е дека за секој човек може многу...

ПРКОС (Portulaca grandiflora) – отпорна градинарска билка која цвета преку цело...

Стариот латински назив датира уште од Плиниј. Според некои автори доаѓа од portula – вратничка, со што се прави алузија на лесно видливите отвори...

Како се одгледува ИСУСОВ ТРН или Euphorbia milii

Исусов трн, Исусов венец, Божји трн е претставник на преку 2000 видови euphorbie. Овие различни видови се разликуваат по тоа што некои се слични...

Како се одгледува хортензија во саксија: овие видови сигурно успеваат, а...

За да добиете што е можно поголем број цветови во сезоната,  разгледајте ги само видовите на хортензија кои цветаат повеќе пати. Овие билки поседуваат...

Обетка: цветот кој го има најубавиот балски фустан, се радува на...

Некое цвеќе едноставно е волшебно и има свои посебности по кои се разликува од останатите. Затоа е сакано. Едно такво цвеќе е Фуксијата, бидејќи...

Мали трикови за поубаво цвеќе – дознајте како да имате најубаво...

Верувале или не, храната од вашата кујна многу пријатно делува и на вашите цвеќиња. Многу намирници како и остатоците од готвењето делуваат како храна...