Дома Тагови тесто

Таг: тесто

Кифли за мерак: нема поголема радост за децата кога дома се...

Фотографии и рецепт на Јасминка Ристова - Нема ништо поубаво од тоа да го започнеме месецот со месени кифли и погачи. Се замесува поголема...

Универзална смеса за најубавите печива, меки и вкусни: Чудо од тесто...

Од ова тесто можете да прaвите разни кифли, солени и слатки, лепчиња, пица, пити, погачи, леб… Потребни состојки: 900 - 1000 г брашно, 500 мл вода,...

Тајна состојка – Поради ова тестото секогаш ќе ви расте како...

Можеби сте искусни со брашното и тестата, а можеби тукушто започнувате да учите нови трикови и ја запознавате убавината на месењето и домашните печива. За...

ТEСТO ГOТOВO ЗА 15 МИНУТИ: побрзо, поеластично и повкусно печиво не...

Многу добро тесто, еластично и лесно за обработка. ПOТРEБНИ СОСТОЈКИ: 4 шолји од 200 мл брашно 2 лажици шеќер ½ лажица сол 2 лажици масло 500 мл млеко 11 г сув...

СЛАТКО ЛЕПЧЕ – во семејството традиционално го правиме за Велигден, но...

Фото и рецепт: Дијана Дија Потребни состојки: 1 кг просеано брашно + уште малку за замесување 1 лажичка сол 1,5 коцка свеж квасец 300 мл топло млеко 4 лажици кисела...

Трик на успешните домаќинки: направете го само ОВА и тестото секогаш...

Колку и да се трудите, тестото некогаш не ви “излегува” онака како што сте се надевале. Па, со овие мали трикови повеќе ќе го...

Сите тајни: млака вода за брза пита, а ладна за меко...

-Месото од врат е најдобар избор за совршен бурек. -Пред крајот на печењето питите се премачкуваат со павлака за готвење и јајце за да бидат...

Тесто за кифлички и пирошки – меко и воздушесто

Секоја домаќинка има свој начин за приготвување на тестото, но честопати се случува да добиете совет од пријателка или сосетка што излегува дека е...

ТЕСТО ГОТОВО ЗА 15 МИНУТИ: побрзо и повкусно печиво не сте...

Потребни состојки: 4 шолји од 200 мл брашно 2 лажици шеќер ½ лажица сол 2 лажици масло 500 мл млеко 11 г сув квасец (1 кесичка) Постапка: Тестото навистина многу едноставно се...

Ви го откриваме овој рецепт за крофни, за кој и професионалните...

Најдобриот рецепт! Потребни состојки: 400 мл млако млеко 1 свеж квасец 1 лажица шеќер 2 јајца 50 мл масло 700 г меко брашно 1 лажица сол Масло за пржење 50 г шеќер во прав...