Дома Тагови сукано

Таг: сукано

Комитска пита од 6 кори – за мерак!

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ Потребни состојки: 1 кг брашно 1 квасец 1 лажица сол 2 лажици шеќер 50 мл масло Вода по потреба (околу 600 мл) За попрскување: 150 мл масло 1 голема...

Веса од Сопиште: зелникот е готов! Повелете! (Видео)

Многу вкусен зелник! Потребни состојки: 1 кг брашно 1 квасец 1/2 филџан масло 1 прстофат сол 1 прстофат шеќер 500 мл млака вода Постапка: Квасецот се дроби во малку млака вода, една лажица...

Сите тајни: млака вода за брза пита, а ладна за меко...

-Месото од врат е најдобар избор за совршен бурек. -Пред крајот на печењето питите се премачкуваат со павлака за готвење и јајце за да бидат...

Домашни банички – корисни трикови за сите домакинки

Потребни состојки: 360 г брашно 180 мл млеко 1 јајце 8 г прашок за печиво 50 мл масло 1/2 чајна лажичка сол За наросување: 150 г густин 50 г брашно Постапка: Брашното и прашокот за...

Зелник со праз и баница со месо – нешто што нема...

Фото и рецепт: Тања Стаменковска ЗЕЛНИК СО ПРАЗ / ТЕГНЕТА БАНИЦА СО МЕСО Брашно по потреба, малку сол и малку квасец, се замесува со вода. Постапката...